اخبار

تجارت ایران و اوراسیا از مرز ۵ میلیون تن گذشت

لطفا برای مشاهده آخرین اخبار بورسی به کانال تلگرام بورس سیگنال مراجعه نمایید.

به گزارش بورس سیگنال، به نقل از گمرک ایران، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران گفت: بعد از ۶ ماه از اجرایی شدن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، حجم تجارت با این اتحادیه به بیش از پنج میلیون تن کالا رسید.

سخنگوی گمرک ایران ادامه داد: از زمان اجرای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران، با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از پنجم آبان سال ۹۸ تا پنجم اردیبهشت سال ۹۹، حجم تجارت کشورمان با این اتحادیه، به پنج میلیون و ۱۰۴ هزار و ۹۸۴ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۸۲ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۷۱۹ دلار رسید.

وی افزود: سهم صادرات کشور به این اتحادیه، یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۳۷۷ تن به ارزش ۵۳۹ میلیون و۶۱۲ هزار و ۴۵۶ دلار در این مدت بوده است که روسیه با ۵۳ درصد، ارمنستان با ۲۳ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد کل صادرات کشورمان به ترتیب مقاصد اول تا سوم کالاهای صادراتی کشورمان به این اتحادیه بودند.

سخنگوی گمرک ایران در خصوص کالاهای اصلی صادراتی به این اتحادیه گفت: سیب تازه با ۱۴ درصد، پسته با ۱۲ درصد، گازمایع با ۹ درصد، کیوی با ۷.۵ درصد، انگور با ۳ درصد و خیار و ترشی خیاربا ۲.۵ درصد و فلفل با ۲.۲ درصد عمده محصولات صادراتی کشورمان به این اتحادیه را در ۶ ماه گذشته تشکیل می‌دهند.

لطیفی در خصوص واردات از این اتحادیه نیز اعلام کرد: بعدازاجرای این موافقت‌نامه، سه میلیون و ۷۶۰ هزار و۶۰۷ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۴۲ میلیون و ۹۶۵ هزار و ۲۶۳ دلار به کشور واردشده است که عمده واردات ما از این اتحادیه کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور بوده است.

وی افزود: جو با حدود ۳۰ درصد، ذرت دامی با ۱۸.۵ درصد، گندم با ۱۷.۵ درصد، روغن دانه آفتابگردان با ۱۲ درصد، لاشه و شقه بره با سه درصد، عدس و نخ هرکدام با ۱.۳ درصد و کاغذ و ماشینآلات صنعتی به ترتیب کالاهای وارداتی از این اتحادیه به کشور هستند.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک در خصوص سهم کل کالاهای تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا که در چارچوب موافقت‌نامه رویه واردات یاصادرات را طی کردند گفت: از بیش از یک میلیاردو هفتصدو ۸۲ میلیون دلار کارنامه تجاری ۶ ماهه کشور با این اتحادیه، یک میلیارد و ۶ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۵۴۱ دلار در چارجوب اجرای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی، عمل شده که می‌توان به سهم ۵۶ درصدی آن در کل تجارت اشاره کرد.

 

منبع: مهر

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا