اخبار بورسی

بورس نفسی تازه کشید / گروه بانکی محرک جدید بورس خواهد شد؟- اخبار اقتصاد ایران – | “”

بورس نفسی تازه کشید / گروه بانکی محرک جدید بورس خواهد شد؟- اخبار اقتصاد ایران – | بورس سیگنال “”

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازار سرمایه که ابتدای هفته را با ریزشی سنگین شروع کرده بود، امروز را مثبت شروع کرد که به نظر می رسد واکنشی به ابلاغیه تغییر نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی باشد. در روز گذشته ابلاغیه جدید بانک مرکزی در خصوص  تغییر نرخ سود سپرده های بانکی منتشر شد، درابلاغیه بانک مرکزی خطاب به بانک‌ها آمده؛ پیرو بخشنامه‌ شماره 126642‌‌‌‌‌‌‏/99 مورخ 28‌‌‌‌‌‌‏/4‌‌‌‌‌‌‏/1399 موضوع ابلاغ مصوبه یکهزار و دویست و نود و هفتمین جلسه مورخ 24‌‌‌‌‌‌‌‏/4‌‌‌‌‌‌‌‏/1399 شورای پول و اعتبار درخصوص سقف نرخ‌های‌ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار، بدین‌وسیله مصوبه یکهزار و سیصد و پنجاهمین جلسه شورای پول و اعتبار در خصوص نرخ‌های سود تسهیلات و سود علی‌الحساب انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار یکساله، دوساله و سه ساله، به ترتیب 20.5، 21.5 و 22.5 تعیین شد.

برنامه ریزی برای توسعه صندوقهای جسورانه در حوزه کسب وکار بازنشستگان- اخبار بازار سهام | بورس - | "" | خبرگزاری "" | ""

بنابراین برخلاف انتظارات اکثر فعالان اقتصادی و با توجه به نرخ بالای تورم در ماه های اخیر، که شاید انتظارها برای افزایش نرخ سود سپرده های بانکی به اعداد بالاتری بود، نه تنها ریسک و تهدیدی برای بازار سرمایه به حساب نمی آید، بلکه از این جهت که خیال سهامدارن بورسی از اعداد بالاتر نرخ سود سپرده که در گمانه زنی ها شنیده می‌شد به نوعی آسوده شد.
از طرفی دیگر با توجه به اینکه صندوق های درآمد ثابت بورسی هم اکنون نیز سود های بالاتری از ابلاغیه جدید بانکی، محقق می‌کنند طبیعتا نرخ سود سپرده ی 20.5 درصدی سالیانه جذابیتی برای فعالان بازار سرمایه ندارد و از این جهت سبب خروج پول از بازار سهام نخواهد شد.
همچنین لازم به ذکر است که تا ماه گذشته اوراق گواهی سپرده (اوراق گام) با نرخ سالیانه 23 درصد منتشر شد، که بازار سهام واکنش خاصی به آن نشان نداد، بنابراین می توان گفت افزایش نرخ سود سپرده های بانکی اتفاق جدیدی برای بازار سرمایه به حساب نمی آید.
محرک جدید رشد بورس از راه رسید؟
طبق ابلاغیه ای که بانک مرکزی در روز گذشته منتشر کرد، نرخ سود سپرده گذاری های کوتاه مدت از 10 درصد به 5 درصد کاهش یافت، با توجه به انتظارات تورمی بالا که آمارهای رسمی منشتر شده توسط بانک مرکزی نیز بر این موضوع صحه می گذارند (افزایش نسبت پول به شبه پول نسبت به سال های گذشته) تمایلات برای سرمایه گذاری های بلند مدت کاهش یافته است. بنابراین این موضوع سبب می شود تا ترازنامه های بانکی نسبت به گذشته بهبود پیدا کنند و در واقع هزینه ی پول برای بانک ها کاهش چشم گیری یابد، که همین امر سبب می شود تا بازار سرمایه و خصوصا گروه بانکی، نه تنها افزایش نرخ سود سپرده ی بانکی را تهدید بلکه عاملی برای رشد مجدد خود به حساب آورد.

انتهای پیام/

منبع

عضويت ريپل در انجمن يورو ديجيتال - ""

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

دکمه بازگشت به بالا