اخبار بورسی

«بورس‌بان» راه اندازی شد/ عشقی: علت جهش قیمت سیمان در سال1400 کاهش شدید تولید بود- اخبار بازار سهام | بورس – |

«بورس‌بان» راه اندازی شد/ عشقی: علت جهش قیمت سیمان در سال1400 کاهش شدید تولید بود- اخبار بازار سهام | بورس – |

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ، مجید عشقی در چهارمین نشست خبری که در سازمان بورس برگزار شد، با اشاره به اینکه، در سال تدوین 1400 برنامه راهبردی بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت و به زودی این سند در شورای عالی بورس تصویب خواهد شد، اظهار کرد: در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران تنوع بخشی به روش‌های سرمایه‌گذاری در دستور کار قرار گرفت و راه‌اندازی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری از صندوق املاک و مستغلات تا صندوق بازنشستگی در همین راستا صورت گرفت.

وی افزود: تاکنون 3 صندوق اهرمی جدید حدود 30 همت منابع جذب کرده‌اند که این موضوع نشاندهنده استقبال از صندوق‌های مذکور است. از سوی دیگر با راه اندازی صندوق املاک برای سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، پیش فروش متری و دستور راه‌اندازی سلف مسکن اصلاح شد.

رئیس سازمان بورس گفت: با توجه به استقبال انبوه‌سازان، شهرداری و… از دستورالعمل مذکور منابع خوبی در حوزه عرضه مسکن جذب خواهد شد.

عشقی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته بیش از 200 مجوز نهاد مالی نهایی و‌ تقدیم‌ متقاضیان شد و نهادهای فعال مالی به هزار رسیدند، تصریح کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز به 400 صندوق رسیده است. دو سال قبل صف طویل شرکت‌های کارگزاری، سبدگردان و… روی میز سازمان بورس بود که این صف از بین رفته است. اکنون می‌توان مدعی شد که در حوزه خدمات مالی با یک صنعت رقابتی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه از سال 1401 تمام سودهای شرکت‌های بورسی از طریق سجام پرداخت می‌شود و دیگر نیاز به مراجعه به بانک نیست، اظهار کرد: بر این اساس واریز سود جاری و رسوبی از طریق سپرده‌گذاری مرکزی انجام می‌شود.

رئیس سازمان بورس گفت: در نیمه اول امسال برای 12 میلیون سهامدار 116 ناشر بورسی 2.7همت سود از طریق سجام واریز شده است.

عشقی با اشاره به راه اندازی لاین سوت زنی رسانه‌ها، تصریح کرد: در حوزه نظارتی در سال جاری «بورس بان» ایجاد شد.

عشقی با اشاره به اینکه پیش‌بینی میشود تا پایان سال به میزان مندرج در بودجه اوراق منتشر شود، گفت: رقم ریالی اوراقی که بازخرید می‌شود با اوراق جدید که منتشر میشود، یک سان است. خرید این اوراق بخشهای بانکی و بیمه ها هستند.وی با اشاره به طرح ناظر حسابرسان در مجلس گفت: سازمان بورس در حسابرسیها به گزارش حسابرسان اتکا میکند بر این اساس نظرات سازمان به مجلس ارایه شده است. یک اداره مستقل در حوزه حسابرسی در سازمان بورس وجود دارد و تعاملات روز مره با سازمان حسابرسی انجام میشود.

بورس تعطیل نخواهد شد
وی در واکنش به سوالی در خصوص ریزش 50 هزار واحدی بازار بورس در روز جاری پیرو تحولات سیاسی در خاورمیانه و فلسطین گفت: تحولات سیاسی طبیعتاً اثر گذار است اما صف فروش آن چندانی نداریم. در این مواقع خود حقوقی ها دست به کار میشوند و این پنیک موقتی است. توصیه میکنم سهامداران عجله نکنند و قطعا این شرایط ادامه نخواهد داشت و حقوقیها خرید خود را انجام میدهند و نیازی به تعطیلی بورس هم نیست و با یک شرایط موقت رو به رو هستیم.

رییس سازمان بورس گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکتها و عرضه اوراق در سال جاری به 750همت خواهد رسید که یک رکورد مناسب ارزیابی میشود.

سهم بازار سرمایه در تامین مالی اقتصاد حدود 30 درصد است
عشقی رییس سازمان بورس با اشاره به اینکه بحث سهم 15درصدی بازار سرمایه در تامین مالی را به چالش میکشم، گفت: بعضاً به غلط این طور عنوان میشود که اگر کل تامین مالی یک ساله اخیر در اقتصاد حدود 5هزار همت باشد 700همت از طریق بورس و مابقی توسط بانکها تامین مالی شده است. البته این مقایسه درستی نیست. برآورد ما این است که30درصد تامین مالی اقتصاد توسط بازار سرمایه انجام میشود چراکه تامین مالی در بورس از طریق عرضه اوراق مشارکت یا افزایش سرمایه به روش آورده نقدی و…. از جنس «فرش مانی» می‌باشد اما بخش مهمی از تامین مالی بانکها مربوط به استمهال تسهیلات قبلی است و عملا پول جدیدی وارد شرکتها نمیشود.
وی افزود، اگر این موضوع لحاظ شود و سهم پرداخت تسهیلات برای استمهال وام‌های قبلی کسر شود عملا مخص می‌شود که سهم تامین مالی بازار سرمایه در اقتصاد حدود 30درصد است.

علت جهش قیمت سیمان در سال1400 کاهش شدید تولید بود
وی با اشاره به اینکه، در تابستان 1400 تولید سیمان به شدت افت کرد و در آن مقطع قیمت سیمان به شدت افزایش یافت، گفت: این تغییرات به بورس کالا مرتبط نیست، مسیر بورس کالا ادامه خواهد داشت و برای اصلاح ایرادات آماده هستیم.

انتهای پیام/

منبع

حمله هکری به کیف پول‌های سولانا و سرقت میلیون‌ها دلار رمزارز
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 18 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا