اخبار

برگزاری یک بار نماز جماعت روزانه و شب‌های قدر مجاز است

، سعید نمکی روز دوشنبه در نامه ای خطاب به علیرضا رئیسی معاون بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مدیریت ماه رمضان در اپیدمی کرونا نوشت: با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزه­ دار در اعلام پروتکل­ های مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازم است موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.

وی افزود: واقف هستید که همراهی دست اندرکاران ارجمند برگزاری نمازهای جمعه و جماعات و مدیران هیئت مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امناء مساجد کشور و از همه مهمتر مردم شریف کشورمان در سال گذشته حداکثر همراهی را در همه امور اعمال کردند. گرچه بعضا توسط گروههای افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیر منطبق با شیوه ­نامه ­ها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که تلاش کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند.

موافقت وزیر کار با بررسی افزایش حقوق بازنشستگان در شورای عالی کار

نمکی در این نامه تاکید کرد: مع ­الوصف انبوهی از مومنین در شب­های قدر با رعایت کامل شیوه­ نامه ­ها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم کردند بنابراین ضروری است نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمایید تا مورد توجه قرارگیرد.

وی ادامه داد: گرچه در شهرهای زرد و آبی با رعایت شیوه­ نامه­ ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیا بلامانع است مع ­الوصف با توجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطه ­ای حائز شرایط فوق خواهد بود. بنابراین می‌طلبد تا با تدوین شیوه ­نامه ­ای برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده، آن هم به مدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جا نماز و سجاده اختصاصی در همه شهرها اجازه داده شود. بدیهی است اگر شرایط شهری به شدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل می شود.

وزیر بهداشت افزود: در مورد شب­های پرفیض قدر نیز مراسم احیا می تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در همه شهرها حداکثر به مدت دو ساعت اجرا شود. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجی ­ها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان به یقین در بهتر برگزار شدن مراسم امسال موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: باتوجه به شیوع ویروس سرکش جهش یافته و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا، اطلاع­ رسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.

نمکی افزود: هرگونه مماشات با جریانات قانون گریز و شکننده پروتکل ­ها با توجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان آوری دارد که می تواند مدیریت بیماری را غیرممکن سازد. لذا توجه دست ­اندرکاران مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته به دلیل تحولات ویروس بیماری زا و تهیه بروشور و جزوه ­های آموزشی برای روزه ­دارانی که متمایل به شرکت در این مراسم هستند، بسیار موثر خواهد بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل­ گیری موجی جدید در آن استان­ها شد که پیش­گیری از این پدیده در عید سعید فطر آتی می ­­تواند ویروس جهش­ یافته ابعاد سنگین تری ایجاد کند. بنابراین پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرارسیدن عید در استانها و نقاطی که ممکن است آسیب­ پذیر باشد بسیار ضروری است. امید است با همدلی و هم ­اندیشی با عزیزان در کمیته ­های تخصصی ستاد ملی تصمیمات مناسبی اتخاذ شود.

آخرین اخبار کرونا را در بخوانید.

منبع: ایرنا

پیش‌بینی بورس فردا 19 مهر 99 / تحریم‌های بانکی بر بازار سهام تاثیر دارد؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 17 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا