اخبار ارز دیجیتال

بررسی سناریوهای مختلف دادگاه ریپل؛ آیا آلت سیزن منوط به نتیجه این پرونده است؟

بررسی سناریوهای مختلف دادگاه ریپل؛ آیا آلت سیزن منوط به نتیجه این پرونده است؟

نتیجه پرونده ریپل ممکن است به زودی و پس از سه سال دعوی حقوقی بین این شرکت و کمیسیون بورس آمریکا (SEC) مشخص شود. نتیجه این پرونده بدون شک تاثیر مهمی بر بازار ارزهای دیجیتال خواهد گذاشت و تکلیف اوراق بهادار بودن یا نبودن XRP و احتمالا سایر رمزارزها را مشخص خواهد کرد.

به گزارش د بلاک، شرکت ریپل و کمیسیون بورس آمریکا از قاضی این پرونده درخواست کرده‌اند تا حکم اختصاری صادر کند. انتظار می‌رود این حکم و به تبع نتیجه این پرونده مبنی بر اوراق بهادار بودن یا نبودن ارز دیجیتال XRP در نیمه اول سال جاری مشخص شود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) ریپل را به جمع‌آوری ۱.۳ میلیارد دلار از طریق فروش اوراق بهادار ثبت نشده متهم و همچنین از برد گارلینگهاوس، مدیرعامل و کریستین لارسن، بنیانگذار این شرکت شکایت کرد.

اینکه تصمیم دادگاه در نهایت چه تاثیری بر صنعت ارزهای دیجیتال می‌گذارد، به حکم قاضی بستگی دارد. علاوه بر این، حکم احتمالی دادگاه بدون شک بر قیمت XRP، که در حال حاضر، با مارکت کپ ۲۸ میلیارد دلاری در رده ششم بازار رمزارزها قرار گرفته است، تاثیر می‌گذارد.

اشلی ابرسول (Ashley Ebersole)، مشاور شرکت 0x Labs که سابقه فعالیت در کمیسیون بورس را دارد در این رابطه می‌گوید:

تاثیر کلی حکم دادگاه می‌تواند فقط به پرونده ریپل و کمیسیون بورس مربوط شود و به صورت گسترده بر بازار اثرگذار نباشد. یا اینکه دادگاه می‌تواند با حکمی، تاثیر چشمگیرتری بر بازار بگذارد.

برخی دیگر معتقدند در رابطه با پرونده حقوقی ریپل و کمیسیون بورس آمریکا، بیش از حد بزرگنمایی و تبلیغات شده و نتیجه آن، تاثیر چندانی بر قوانین حاکم بازار نخواهد داشت.

تای گلاش (Ty Gellasch) که پیش از این مشاور کارا استاین (Kara Stein)، کمیسر سابق کمیسیون بورس آمریکا بوده و اکنون، رئیس انجمن بازارهای سالم (Healthy Markets Association) است در این رابطه می‌گوید:

صرف نظر ازینکه چه کسی برنده می‌شود، تاثیر واقعی این حکم بر قوانین تقریبا صفر است و تنها سرنوشت خود ریپل، مشاوران و مدیران آن را تعیین خواهد کرد. در صورت برنده شدن ریپل، پیروی بزرگی در روابط عمومی خواهد بود حتی اگر پیروزی حقوقی مهمی برای صنعت محسوب نشود.

به گفته گلاش، در صورتی که کمیسیون بورس برنده شود، احتمالا برای مدتی دست بالا را خواهد داشت و پس از آن همه چیز دوباره به روند عادی خود بازخواهد گشت.

در ادامه، سناریوهای مختلف نتیجه دادگاه ریپل و کمیسیون بورس را بررسی می‌کنیم.

سناریو اول؛ در صورتی که کمیسیون بورس آمریکا برنده شود

در صورتی که دادگاه به اوراق بهادار بودن XRP رای دهد، اقدام شرکت ریپل در فروش این ارز دیجیتال نقض قوانین اوراق بهادار در نظر گرفته خواهد شد.

گری دیوال (Gary DeWaal)، مشاور ارشد شرکت حقوقی کاتن (Katten) معتفد است از آنجایی که XRP در صرافی‌ها عرضه شده است، دادگاه ممکن است تصمیم گسترده‌تری بگیرد و معاملات این ارز دیجیتال در بازارهای ثانویه را هم بررسی کند. البته، به گفته دیوال، در گذشته موارد عرضه اولیه کوین عواقبی برای بازارهای ثانویه نداشته است.

یکی از اتفاقاتی که ممکن است به دنبال مشخص شدن نتیجه دادگاه برای ریپل بیفتد، حکمی است که دادگاه منطقه‌ای نیوهمپشایر علیه پلتفرم LBRY صادر کرد. LBRY پیش از این مدعی شده بود کمیسیون بورس آمریکا به اندازه کافی در رابطه با اینکه توکن LBC این پلتفرم اوراق بهادار است هشدار نداده است. با این حال دادگاه در نهایت به نفع SEC رای داد.

دیوال در این رابطه می‌گوید:

در صورتی که حکم دادگاه محدود به اینکه XRP یک قرارداد سرمایه‌گذاری در ارتباط با عرضه اولیه است باشد، تصمیمی خاص این شرایط خواهد بود. حدس من این است این صرفا پیروزی بزرگی برای کمیسیون بورس در افکار عمومی خواهد بود و با توجه به قوانین کنونی آمریکا در رابطه با دارایی‌های دیجیتال، چیزی را تغییر نخواهد داد.

برخی دیگر معتقدند استدلال کمیسیون بورس برای اوراق بهادار بودن XRP بسیار قوی است. آرون کاپلان (Aaron Kaplan)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت Prometheum در این رابطه می‌گوید:

می‌توان گفت کمیسیون بورس در حوزه کریپتو و هرچه که فکر می‌کند اوراق بهادار است، شکست‌ناپذیر است.

به عقیده کاپلان، در صورتی که قاضی به اوراق بهادار بودن XRP رای دهد، دامنه این تصمیم به کل بازار و سایر ارزهای دیجیتال نیز گسترش خواهد یافت و این حکم، پیشینه‌ای برای احکام آینده برای سایر توکن‌ها و پروژه‌ها خواهد بود.

کاپلان می‌گوید:

من فکر می‌کنم صرافی‌های ارزهای مجازی در رابطه با پیامدهای نظارتی احتمالی برخی دارایی‌هایی که معامله می‌کنند نگران هستند. با این حال، تغییر پارادایم فکری بزرگتر اکنون در حال رخ دادن است.

سناریو دوم؛ در صورتی که شرکت ریپل برنده شود

ریپل در دادگاه مدعی شده کمیسیون بورس به اندازه کافی نسبت به غیرمجاز بودن فروش توکن XRP هشدار نداده و همچنین دستورالعمل ویژه‌ای هم در صنعت کریپتو برای معاملات و اینکه چه چیزی غیرقانونی است مشخص نکرده است.

تصمیم اخیر دیوان عالی آمریکا در پرونده «Bittner v. United States» از استدلال ریپل حمایت می‌کند.

اگنس گامبیل وست (Agnes Gambill West)، از Mercatus Center در این رابطه می‌گوید:

بدون اطلاع عادلانه در رابطه با فعالیت‌هایی که توسط قانون‌گذار ممنوع شده است، ریپل می‌تواند ادعا کند حقوق آن نقض شده است و مسئولیت را نفی کند.

به گفته گامبیل وست، در صورتی که ریپل با این استدلال که کمیسیون بورس به اندازه کافی نسبت به اوراق بهادار بودن XRP هشدار نداده است پیروز دادگاه شود، دفاعیه قدرتمندی در تاریخ کریپتو رقم خواهد زد و دیگر شرکت‌های ارز دیجیتال نیز می‌توانند از این استدلال، در پرونده‌های حقوقی آینده در برابر کمیسیون بورس استفاده کنند.

وی در این رابطه می‌گوید:

چنین حکمی پیروزی بزرگی برای صنعت خواهد بود.

گلاش در این رابطه می‌گوید:

برد ریپل می‌تواند پیروزی در روابط عمومی سیاسی صنعت کریپتو و متحدان آن باشد. در صورتی که ریپل برنده شود، من انتظار دارم برخی قانون‌گذاران یا غول‌های صنعت بگویند ببینید، ما همواره به شما گفته‌ایم که چنین چیزهایی نمی‌تواند اوراق بهادار محسوب شود.

به گفته گلاش، پیروزی ریپل اتفاق چندان مهمی برای کل صنعت رمزارزها نخواهد بود کمیسیون بورس را هم تحت تاثیر قرار نخواهد داد. با این حال، این پیروزی به طرفداران صنعت کریپتو فرصتی برای ابتکارات قانونی اعطا می‌کند.

شایان ذکر است هریک از طرفین این پرونده می‌توانند به حکم اختصاری صادر شده اعتراض و در نتیجه این دعوی حقوقی را طولانی‌تر کنند. علاوه بر این، دادگاه می‌تواند تصمیم بگیرد برای این پرونده حکم اختصاری صادر نکند. در این صورت روند تصمیم‌گیری برای نتیجه این پرونده همچنان ادامه خواهد داشت.

گلاش می‌گوید:

سه سناریو وجود دارد؛ یا ریپل برنده می‌شود، یا کمیسیون بورس برنده می‌شود و یا هیچ‌کسی برنده نمی‌شود و مبارزه قانونی همچنان ادامه خواهد یافت.

منبع

خلاصه‌ اخبار مهم تکنولوژی بلاکچین و رمزارزها ( ۲۸ دی ۱۴۰۱)؛ در هفته گذشته چه اتفاقاتی افتاد؟
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا