اخبار

برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزندخواندگی است/ انتقاد از مشخص نبودن مبلغ و زمان توزیع سود سهام عدالت- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

حسن شجاعی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی با اشاره به این که متاسفانه دولت با موضوع سهام عدالت مانند یک فرزندخوانده برخورد کرده است، گفت: اشکالات فراوانی بویژه در زمینه آزادسازی سهام عدالت وجود دارد؛ از جمله این که هم حق و حقوق سهامداران عدالت که از اقشار کم‌درآمد هستند با مدل آزادسازی دولت به آنها نرسید و هم این که آزادسازی سهام عدالت همزمان با شروع ریزش بورس آغاز شد که در نهایت به ضرر مردم تمام شد؛ به همین جهت موضوع طرح تحقیق و تفحص از سهام عدالت در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در خصوص مراحل تحقیق و تفحص از سهام عدالت اذعان داشت: این مورد در سامانه مجلس ثبت و در کمیسیون مربوطه بررسی خواهد شد. پس از آن نیز به صحن علنی مجلس می‌آید تا تحقیق و تفحص از آن آغاز شود.

طرح دوفوریتی برای اختصاص سهام به جاماندگان

وی ادامه داد: همان‌طور که از اسم سهام عدالت برمی‌آید، توزیع این سهام نیز باید عادلانه باشد. بنابراین برای تحقق این امر، در چند ماه گذشته با اولویت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، طرح جاماندگان از سهام عدالت در مجلس مطرح شده و در حال پیگیری است.

نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس اضافه کرد: طرح جاماندگان از سهام عدالت با دو فوریت در نوبت رسیدگی است که اگر در صحن مجلس، طرح و تصویب شود، چند میلیون مشمول جدید که از افراد مستحق و کم‌درآمد هستند، به دریافت‌کنندگان سهام عدالت افزوده خواهد شد.

عملکرد منفی دولت در تقسیم سود سهام عدالت در سال پایانی خود

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه با انتقاد از عملکرد کلی دولت در راستای اجرای موارد مربوط به سهام عدالت گفت: به عنوان مثال طی سه سال گذشته همواره در ماه‌های پایانی سال، علاوه بر مشخص بودن میزان سود تخصیصی به مشمولان سهام عدالت، بخش قابل توجهی از آنها این سود را نیز تا روزهای پایانی هر سال دریافت می‌کردند؛ اما امسال نه تنها تا کنون این سود توسط مشمولان دریافت نشده است، بلکه میزان دقیق آن نیز کماکان مشخص نیست.

وی با بیان این که فصل مجامع شرکت‌های مختلف بویژه شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت عمدتا خرداد و تیرماه هر سال است، گفت: طبق قانون تجارت، شرکت‌ها 8 ماه نیز فرصت دارند تا این سود را میان سهامدارن خود تقسیم کنند.

شجاعی ادامه داد: ضمن این که، این مهلت برای بیشترها شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت پایان یافته است و این سود نه تنها هنوز میان سهامداران عدالت که عمدتا از اقشار کم درآمد هستند، توزیع نشده، بلکه میزان دقیق این سود نیز هنوز مشخص نشده که از این جنبه نیز عملکرد دولت جای انتقاد جدی دارد.

وزیر اقتصاد پاسخگو باشد

این نماینده مجلس تصریح کرد: وزارت اقتصاد و مجموعه دولت باید در این زمینه نیز پاسخگو باشد که چرا با توجه به پایان این مهلت زمانی، هنوز مبلغ قطعی سود مربوط به مجامع سال مالی 98 شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت را اعلام، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی نکرده و همچنین زمان دقیقی توسط دولت و وزارت اقتصاد برای تقسیم این سود مشخص نشده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تاکید کرد: باید بار دیگر به دولت و وزارت اقتصاد یادآور شد که مردم در شرایط کنونی با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، و هر چند مبالغ سود سهام عدالت رقم قابل توجهی نیست، اما همین مبلغ در آستانه سال نو می‌تواند سهمی در رفع مشکلات مردم بویژه اقشار کم درآمد داشته باشد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

مشمولان فاقد کدبورسی چگونه سهام خود را بفروشند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا