اخبار

برای نخستین بار در تاریخ اقتصاد ایران انجام شد: انتشار اوراق بدون ضامن در بازار سرمایه- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، رضا عیوضلو از انتشار اوراق سهام شرکت صنعتی معدنی گل گهر در بازار سهام خبر داد که شرکت توسعه مالی مهر آیندگان 700 میلیارد تومان به تامین مالی از طریق انتشار اوراق اقدام خواهد کرد.

یاین مقام مسئول افزود: نخستین اوراق بدون ضامن با رتبه اعتباری امروز در فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود تا شرکت‌ها بدون در اختیار داشتن ضامن و فقط با اتکا به رتبه اعتباری نسبت به تامین مالی از بازار اقدام کنند رتبه‌بندی شرکت توسط رتبه‌بندی اعتباری پایا انجام داده است و مشاور عرضه نیز شرکت لوتوس پارسیان است این اوراق با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می شود.

وی در خصوص انتشار اوراق بدون ضامن توضیح داد: اوایل سال 99 سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های بورسی و فرابورسی اجازه داد که در صورتی که رتبه بندی اعتباری شوند آنها از رتبه تیپ لبی به بالا باشد بتوانند بدون داشتن ضامن به انتشار اوراق بهادار اقدام کنند تا پیش از این سازمان بورس، بورس و فرابورس را ملزم می‌کرد که اوراقی را منتشر و بانکی را به عنوان ضامن معرفی کنند  که فرایند تامین مالی را طولانی می کرد و نرخ تأمین مالی را در بازار افزایش می داد. از سوی دیگر انتخاب کردن ضامن برای یک شرکت بورسی و فرابورسی در گذشته با توجه به لزوم رکن ضامن کار آسانی نبود و  پیچیدگی‌های خاص خودش را داشت.

مدیرعامل رتبه بندی پایا در خصوص معیارهای رتبه بندی شرکت‌ها نیز گفت: شرکت‌های رتبه‌بندی بر اساس متدولوژی و اصولی که به عموم افشا کرده‌اند نسبت به رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها (ناشران) و اوراق بهادار آنها اقدام می‌کنند. رتبه‌بندی اعتباری در واقع اظهارنظر مؤسسه رتبه‌بندی راجع به احتمال ایفای به‌موقع تعهدات شرکت‌ها (ناشران) یا احتمال ایفای به‌موقع تعهدات ناشی از انتشار اوراق بهادار محسوب می‌شود. در واقع شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری، ریسک اعتباری ناشران بورسی و فرابورسی را برای بازار آشکار می‌کنند. رتبه‌بندی اعتباری باعث شفاف‌تر شدن بیشتر شرکت‌ها  به ویژه از جنبه ریسک آنها می‌شود.

عیوضلو در پاسخ به این سوال که در صورت نکول شرکت تکلیف اوراق منتشره چه خواهد شد توضیح داد: پیش‌بینی شده است که کمیته نکولی در سازمان بورس تشکیل شده و اگر  رتبه اعتباری شرکتی  تنزل قابل توجهی پیدا کرده باشد و از درجه  مشخصی خارج شود؛ وثایق یا ضمانت‌هایی برای این شرکت‌ها تعیین شده و این اوراق به اوراق با پشتوانه ضامن یا توثیق سهام تبدیل شوند.

اوراق بدون ضامن بخرید

مجتبی تقی‌پور نیز در این رابطه با اشاره به اینکه امروز ابزار جدید تامین مالی در بازار سرمایه ایران به مرحله انتشار رسیده است گفت: اولین انتشار اوراق بدون ‌ضامن در بازار سرمایه کشور  که انتشار اوراق اجاره بر روی سهام برای شرکت توسعه مالی مهر آیندگان بوده و  رتبه‌بندی اعتباری آن را شرکت  رتبه بندی پایا به عهده داشته  به مرحله پذیره نویسی رسیده است.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان ادامه داد: اولین انتشار اوراق بدون ضامن که امروز به مرحله اجرا رسید  آغازی است برای یک راه طولانی که در پیش گرفته شده است البته باید به این موضوع توجه داشت که در دنیا موسسات رتبه‌بندی اعتباری نقش بسیار فعالی در بازارهای تامین مالی ایفا می‌کنند و اساس آن نیز انتشار اوراق بر پایه رتبه اعتباری است   که بخش عمده‌ای از تامین مالی در بازارهای جهانی را به خود اختصاص می‌دهد.  شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان اوایل امسال  با همکاری شرکت توسعه مالی مهر آیندگان به این کار مهم اقدام کرد. شرکت توسعه مالی مهر آیندگان رتبه اعتباری  خوبی را از شرکت رتبه بندی پایا دریافت کرده است مشاور عرضه این اوراق را نیز شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عهده داشته است.

 مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره به این موضوع که در سایر  شرکت‌های تامین سرمایه‌ نیز پیگیری انتشار اوراق انجام گرفته گفت: متاسفانه سایر شرکت‌ها تا امروز نتوانستند این کار را انجام دهند و امیدواریم هر چه سریع‌تر به این کار اقدام کنند.شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان شرکتی که بیش از 40 هزار میلیارد تومان دارایی را اداره می‌کند.انتشار اوراق بدون ضامن به نحوی است که در نهایت هر سرمایه‌گذار از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری  می توانند 15 درصد از حجم منابع مالی خود را به سرمایه‌گذاری در اوراق بدون ضامن اختصاص دهند سرمایه لوتوس پارسیان با توجه به حجم دارایی تحت مدیریت بالایی که در اختیار دارد این فرصت را خواهد داشت که   به همه نهادهایی که قصد تامین مالی از این محل   دارند خدمات ارائه دهد. امیدواریم که با این اقدام بتوانیم به افزایش حجم تامین مالی در بازار سرمایه کشور کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت  تامین سرمایه لوتوس با اشاه به ابزار شناخته شده اوراق اجاره سهام توضیح داد: در گذشته  انتشار اوراق اجاره سهام را در بازار سرمایه داشتیم و ابزار جدیدی نیست در واقع  اوراق اجاره سهام با ضامن بانکی یا وثیقه  سهام انجام می‌شده است ولی امروز برای اولین بار این اوراق   ضامن بانکی ندارد و سهامی  نیز وثیقه آن نیست.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

توضیحات بانک ملت درباره ادعای نشت اطلاعات تعدادی از مشتریان
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفده =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا