اخبار

بازار مرغ به تعادل می‌رسد

با گزارش ، محمدعلی کمالی، سروستانی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده ۱۴ هزار تا ۲۰ هزار تومان، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان و در خرده‌فروشی ۲۵ هزار و ۵۵۰ تومان است.

وی افزود: بنا بر ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی به کشتارگاه‌ها مبنی بر ممانعت از قطعه‌بندی نگرانی‌هایی مبنی بر قطعه‌بندی زیرپله‌ای وجود دارد که امیدواریم با اعلام نرخ منطقی بگذارند بازار روند عادی خود را طی کند.

کمالی سروستانی از افزایش سهمیه نهاده دامی خبر داد و گفت: طی ماه‌های اخیر به ازای هر قطعه مرغ ۴ کیلو نهاده از طریق سامانه بازارگاه در اختیار مرغدار قرار می‌گرفت که هم اکنون حدود ۹۰۰ گرم به این‌میزان اضافه کرده‌اند که با این وجود مرغداران می‌توانند تا سن ۴۵ روز مرغ خود را در واحدها نگه دارند.

وی در واکنش به عرضه مرغ با نرخ‌های بالاتر در بازار افزود: در شرایط فعلی، میزان تقاضا به سبب نگرانی خانوارها از آینده بازار بالا رفته که برخی خرده‌فروشان هم بی‌انصافی کرده و مرغ را با نرخ بالای ۳۰ هزار تومان عرضه می‌کنند. این امر‌ گران‌فروشی و اجحاف در حق مصرف کننده است.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با نگهداری مرغ تا سن ۴۵ روز در واحدهای مرغداری به طور متوسط ماهانه ۴۸ هزار تن به تولید گوشت مرغ اضافه می‌شود که با این وجود قیمت مرغ در بازار به تعادل می‌رسد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم، بیان کرد: بنابر آمار حدود ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری صورت گرفته که از این میزان حدود ۲۲۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود و این میزان با مصرف کاملا همخوانی دارد.

وی قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را ۶ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا را ۱۱ هزار تومان اعلام کرد و افزود: اگر نهاده در زمان مقرر به‌دست مرغدار برسد، هیچ‌گونه نگرانی مبنی بر کمبود عرضه در بازار نداریم.

کمالی سروستانی با بیان اینکه قیمت جوجه یکروزه نسبت به روزهای اخیر تغییری نداشته است، گفت: نرخ کنونی هر قطعه جوجه یکروزه ۳ هزار و ۱۰۰ تا ۳ هزار و ۷۰۰ تومان است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

دکمه بازگشت به بالا