اخبار ارز دیجیتال

ایردراپ توکن GAS به کاربران شبکه اتریوم؛ آیا ایردراپ Gas Dao امن است؟

ایردراپ توکن GAS به کاربران شبکه اتریوم؛ آیا ایردراپ Gas Dao امن است؟

پس از موفقیت چشمگیر SOS، حال پروژه Gas Dao نیز به کاربران فعال اتریوم که بیش از ۱,۵۵۹ دلار کارمزد در شبکه اتریوم پرداخته‌اند توکن GAS اهدا می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دکریپت، تنها چند روز پس از برگزاری ایردراپ SOS توسط اوپن دائو (OpenDAO) که به کاربران اپن سی OpenSea تعلق گرفت، پروژه گس دائو در روز دوشنبه خبر از ایردراپ دیگری را داد. کاربرانی که بیش از ۱,۵۵۹ دلار بابت کارمزد در شبکه اتریوم قبل از تاریخ ۲۶ دسامبر (۵ دی) پرداخت کرده باشند، از توکن‌ حاکمیتی این پروژه به نام GAS دریافت خواهند کرد. این رقم به دلیل پروپوزال EIP-1559 انتخاب شده است. در حال حاضر ۲۶,۰۰۰ کاربر حائز شرایط دریافت این توکن هستند.

کاربرانی که ۱ میلیارد از توکن GAS (با توجه به کارمزد پرداختی) دریافت کنند قادر به ارائه پروپوزال در سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) که در آینده راه‌اندازی می‌شود، خواهند بود. کاربرانی نیز که حداقل مقدار ۱.۷۸ میلیون توکن گس GAS را دریافت کنند، در پروژه دیسکورد وظیفه gas holder را خواهند داشت. ۵۵٪ از کل ۱ تریلیون توکن GAS موجودی (حدود ۵۵۰ میلیارد توکن) به ارزش ۹۱,۵۷۵,۰۰ دلار به این ایردراپ اختصاص داده شده است. کاربران واجد شرایط تا قبل از تاریخ ۱ می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) فرصت برای دریافت ایردراپ دارند و هر توکنی که قبل از این تاریخ مطالبه نشده باشد به خزانه DAO بازخواهد گشت.

۱۵ درصد از موجودی کل این توکن (۱۵۰ میلیارد توکن) نیز به تیم توسعه‌دهنده ۲۵ نفره آن تعلق خواهد گرفت که ۸۰٪ از این میزان (۱۲۰ میلیارد توکن) در طی ۶ ماه و باقی آن به صورت فوری اهدا خواهد شد.

پیج رسمی گس دائو طی توییتی اعلام کرد بیش از ۱۴۳ میلیون آدرس منحصر به فرد وجود دارد که در شبکه اتریوم تراکنش انجام داده‌اند. گس دائو ایجاد شده است تا صدا و ضربان قلب بیش از ۶۴۳,۰۰۰ کاربر فعال از ۱۴۳ میلیون کاربر باشد تا پیوندی بین جوامع پیرامون دیفای، برنامه های غیرمتمرکز و NFTها برقرار کند.

گس دائو توکن گس
گس دائو توکن گس

خارج از بحث نحوه توزیع توکن‌ها، اهداف این پروژه به صورت شفاف مشخص نشده است. در مقاله معرفی این پروژه و بیوگرافی توییتر آن نوشته شده است که قصد دارد «قلب تپنده و صدای کاربران فعال اتریوم» باشد. جزییات و ویژگی های این پروژه هنوز مشخص نیست کما اینکه در مورد این ایردراپ تنها به بحث جایزه دادن به کاربرانی که کارمزد بالایی را در اتریوم پرداخت کرده‌اند، اکتفا شده است.

الکسیس اوهانیان (Alexis Ohanian) هم‌بنیان‌گذار ردیت (Reddit) در توییتی اعلام کرد ایردراپ‌هایی نظیر ENS و SOS سنجشی برای این قضیه است که هر فردی چقدر برای وقت و هزینه خود ارزش قائل است و چقدر زمان را آنلاین سپری می‌کند تا نتیجه فعالیت های خود را بگیرد.

توییت اوهانیان در مورد ایردراپ
توییت اوهانیان در مورد ایردراپ

آیا ایردراپ GAS امن است؟

بسیاری از دریافت کنندگان توکن GAS در توییتر در خصوص امن بودن این ایردراپ سوال پرسیده‌اند و اینکه تیم این پروژه چه کسانی هستند. کاربران با اتصال کیف پولی که از وب ۳ (Web3) پشتیبانی می‌کند به یک پروژه، خود را در معرض گونه‌های متعددی از باگ‌ها، کلاهبرداری‌ها و هک قرار می‌دهند. بنابرین مشارکت کورکورانه در یک پروژه می‌تواند به از دست دادن دارایی آن‌ها منجر شود.

برخی از کاربران گزارش داده‌اند که این ایردراپ امن است. کاربری پس از بررسی قرارداد هوشمند این توکن در توییتر، GAS را مورد تایید و امن برای معامله نامید. توییتر گس دائو نیز اعلام کرد قرارداد هوشمند این پروژه تحت نظارت شدید استاندارد امنیتی اوپن زپلین (OpenZeppelin) ساخته می‌شوند. اوپن زپلین پلتفرم امنیتی توسعه رمز ارزها است که قراردادهای هوشمند را مورد تایید قرار می‌دهد.

کاربر دیگری در توییتر خود گفت:

قسمت کوتاهی از کد قرارداد هوشمند ساختاری منحصر به فردی دارد. این بدان معنی است که این قرارداد احتمالا در ۱ یا ۲ ساعت نوشته شده است و تیم ۲۵ نفره توسعه‌دهنده پروژه در ازای ۲ ساعت کار ۵ میلیون دلار به صورت آنی و ۲۰ میلیون دلار در طی ۶ ماه آینده دریافت خواهد کرد.

کاربر توییتری با نام Technoartoria با بررسی این موضوع نوشت درخت مرکل آن نمی‌تواند دستکاری شود و ایردراپ گس دائو ۱۰۰٪ امن است. او در توییتر یک بررسی فوری از قرارداد هوشمند گس دائو انجام داد و اعلام کرد:

  • ۵۵ درصد از کل موجودی برای ایردراپ در نظر گرفته شده است.
  • درخت مرکل قابل دستکاری نیست.
  • ۱۵ درصد از توکن های دولوپر در بلند مدت تعلق خواهد گرفت.
  • رای گیری برای حاکمیت دائو پیاده سازی می‌شود.
  • دریافت توکن GAS امن است.
قرارداد هومشند گس دائو
بخشی از قرارداد هومشند گس دائو

کاربر دیگری با نام Adam Eisenman عنوان کرد تفاوت‌های بسیاری بین ایردراپ‌های گس دائو و SOS وجود دارد. او افزود یک عملکرد رفت و برگشتی مطالبه توکن وجود دارد که به صاحب قرارداد هوشمند اجازه می‌دهد در تاریخ ۱ می ۲۰۲۲ تمام توکن‌هایی که به کسی تعلق نگرفته را به حساب خود برگرداند. وی بیان کرد «این پتانسیل برای مالک قرارداد هوشمند ایجاد می‌شود که در پایان این دوره اکثریت توکن‌ها را به خود اختصاص دهد و این یک هشدار جدی است» و ادامه توضیح داد:

از لحاظ ساختاری این قرارداد با SOS تفاوت بسیاری دارد زیرا مالک آن می‌تواند در پایان دوره با اکثریت توکن‌های موجود کار خود را به اتمام برساند. به نظر من قطعا این حرکتی برای انعکاس عدالت یا ایجاد جنبشی بر علیه کارمزد تراکنش‌ها نیست.

با این حال، Eisenman افزود که فرایند دریافت ایردراپ امن به نظر می‌رسد و تنها از گواه درخت مرکل برای تایید صلاحیت دریافت ایرداپ استفاده شده است تا از این طریق صلاحیت صاحب آدرس از نظر میزان کارمزد پرداختی تایید شود. بعد از آن انتقال توکن‌ها به کیف پول انجام خواهد می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب توییتر گس دائو حدود ۲۹ هزار نفر دنبال‌کننده و ده‌ها هزار نفر هولدر توکن اختصاصی خود را دارد. در روز چهارشنبه تنها با گذاشتن یک توییت، در طی ۲۴ ساعت موجب افزایش فالورهای آن شد و قبل از آن این صفحه توییتر ۲۰ هزار نفر دنبال‌کننده و ۲۶ هزار نفر هولدر توکن را داشت. گس دائو اعلام کرد شروعی بهتر از این برای تبدیل شدن به بزرگترین جامعه پیرامون اتریوم برای ما متصور نبود و این تنها نقطه شروع ماجرا بوده است.

توجه داشته باشید با شنیدن خبر ایردراپ به هیچ وجه بلافاصله اقدام به دریافت آن نکنید. از‌ آنجایی که برای دریافت این نوع ایردارپ ها نیاز به اتصال کیف پول است، قبل از دریافت ایردارپ حتما آن پروژه را بررسی کنید که کلاهبرداری و اسکم نباشد.

توصیه‌ای که می شود این است قبل از دریافت ایردراپ و یا شرکت در ایردراپ پروژه‌ها ابتدا در مورد آنها مطالعه کنید. به دقت سایت رسمی آنها را بررسی کنید. گیت‌هاب آنها را بررسی کنید که این پروژه به چه میزان فعال است، اگر دانش کافی برای خواندن قرارداد هوشمند را دارید، قرارداد هوشمند پروژه‌ها را بررسی کنید و یا از فعالان این حوزه درخواست کنید که شما را راهنمایی کنند. بررسی قرارداد هوشمند کمک شایان ذکری به درک از کدهای پروژه می‌کند.

همچنین می‌توانید شبکه‌های اجتماعی و سایت مدیوم پروژه را بررسی کنید و در مورد پروژه مطالعه کنید. برای بررسی بیشتر در توییتر هشتگ پروژه و توکن آن را بررسی کنید و نظر سایر کاربران در مورد آن را مطالعه کنید. این موضوع نیز بسیار مهم است که چه دولوپرهایی روی آن پروژه فعالیت دارند. تیم پروژه را بررسی کنید و در مورد آن افراد جستجو کنید و فعالیت های گذشته آنها را بیابید، اینکه تا به حال چه تجارب قبلی داشته‌اند و با چه تیم هایی فعالیت کرده‌اند. اگر فعالیت آنها تا به حال ناشناس بوده است کمی باید به پروژه شک کرد. لینکدین و سایر شبکه های اجتماعی اعضای آن تیم را بررسی کنید و در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید که فرد کلاهبرداری نباشند.

نکات امنیتی کیف پول‌ها را رعایت کنید و این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که هر ایردراپی مطمئن و امن نیست و در این حوزه نوظهور که هر روز توکن و پروژه جدیدی عرضه می‌شود راه های نوینی نیز برای کلاهبرداری ابداع می‌شود. با کمی صرف زمان و مطالعه از سرمایه خود مراقبت کنید.

decryptnews.bitcoin

منبع

۵ نکته مهم در مورد قیمت بیت کوین که باید مد نظر قرار داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا