اخبار

اولین محک جدی سامانه سجام / «شگویا» سود نقدی خود را از طریق سجام پرداخت می‌کند

، از زمان معرفی سامانه سجام به عنوان سامانه جامع اطلاعات مشتریان، این سایت تنها برای ثبت‌نام اولیه سرمایه‌گذاران استفاده می‌شود به طوری که افرادی که قصد حضور در بازار سهام را دارند برای گرفتن کد بورسی لازم است در این سامانه ثبت‌نام انجام داده و احراز هویت شوند. با این حال از زمان معرفی این سامانه، دریافت آسان سود نقدی مجامع شرکت‌های بورسی یکی از مزایای آن برشمرده می‌شد که با وجود گذشت ۲ سال هنوز شرکت‌ها الزامی برای استفاده از این سامانه برای تقسیم سود مجامع خود به سهامداران ندارند و سهامداران مجبورند همچنان به روش‌های قدیمی مراجعه به بانک، فرستادن مشخصات شخصی با فکس یا ایمیل به امور سهامداران شرکت یا ثبت مشخصات در سامانه شرکت‌ها اقدام به دریافت سود نقدی کنند. به دلیل همین فرایند سخت و فرسایشی بسیاری از سهامداران قید سودهای نقدی کوچک را زده و برخی دیگر از سهامداران نیز در کل از تقسیم سود نقدی مطلع نمی‌شدند.

پیش‌بینی بورس فردا 18 آبان 99 / بازار سهام کی به تعادل می‌رسد؟

با این حال پس از مطالبه بسیاری از سهامداران در مجامع عمومی شرکت‌ها و تقاضای فعالان بورسی از مقامات سازمان بورس، بالاخره یکی از شرکت‌ها اقدام به تقسیم سود نقدی خود از طریق این سامانه کرده‌ است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در وبسایت کدال شرکت پتروشیمی شهید تندگویان که با نماد «شگویا» در بازار سهام فعالیت می‌کند و سال گذشته با عرضه اولیه وارد فرابورس شد طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سود نقدی ۴۱ تومانی به ازای هر سهم تصویب شده در مجمع ۱۹ خرداد این شرکت که مربوط به عملکرد سال مالی ۹۸ است به شماره‌ حساب سهامداران حقیقی که اطلاعات بانکی خود را در سامانه سجام ثبت کرده‌اند، واریز خواهد شد. اقدامی که اتفاقی خوب برای سهامداران به حساب می‌آید که حداقل در ازای هزینه‌ای که برای احراز هویت در این سامانه خرج می‌کنند، خدمات مناسبی نیز دریافت کنند. موفقیت «شگویا» در فرایند تقسیم سود نقدی از طریق سامانه سجام می‌تواند گامی در جهت ملزم کردن شرکت‌ها از سوی سازمان بورس برای پرداخت سود نقدی به وسیله این سامانه و ساماندهی این چالش بزرگ سهامداران باشد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس: بورس کالا بهترین شیوه شفاف برای توزیع مواد اولیه است- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا