اخبار ارز دیجیتال

انتقال ۲۵ هزار wBTC به صرافی FTX؛ آیا ماجرای سلسیوس باعث ریزش قیمت بیت کوین می‌شود؟

انتقال ۲۵ هزار wBTC به صرافی FTX؛ آیا ماجرای سلسیوس باعث ریزش قیمت بیت کوین می‌شود؟

طی روزهای گذشته شایعاتی درباره طلب ۱ میلیارد دلاری شرکت تتر از پلتفرم سلسیوس که درگیر بحران مالی است، منتشر شد. شرکت تتر در تلاش برای پایان دادن به این شایعات، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این بدهی در اواسط ماه ژوئن تسویه شده است و خطری استیبل کوین تتر را تهدید نمی‌کند. اما این پایان ماجرای سلسیوس نیست و بحران‌زایی این شرکت برای فضای کریپتو ادامه دارد. این شرکت اخیرا ۲۵٬۰۰۰ بیت کوین که وثیقه وام آن از میکردائو بود را به صرافی FTX منتقل کرده است و باعث افزایش نگرانی در مورد قیمت بیت کوین شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از blockworks، شرکت صادرکننده استیبل کوین تتر در روز جمعه جزییات تازه‌ای درباره وام خود به شرکت سلسیوس منتشر کرد و گفت که وثیقه وام تتر به Celsius در تاریخ ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) لیکویید شده است و شرکت تتر در اثر ارائه این وام به سلسیوس ضرری متقبل نشده است.

شرکت تتر در اعلامیه خود تاکید کرد که علت خسارت ندیدن تتر نسبت بالای وثیقه به وام (بیش از ۱۳۰٪) بوده است. در اظهارات این شرکت به زمان دریافت این وام از سوی سلسیوس و اینکه چه مقدار از وثیقه Celsius توسط تتر برداشت شده است، اشاره‌ای نشد. اما تتر تاکید کرد که تمام مقدار وام اعطا شده به سلسیوس بازپرداخت شده است و حتی مقداری از وثیقه سلسیوس به آن شرکت بازگردانده شده است.

همچنین در اعلامیه شرکت تتر نوعی لحن انتقادی نسبت به روش وام‌دهی وییجر و سلسیوس مشاهده می‌شود. در این اعلامیه می‌خوانیم:

در حالی که رسانه‌ها، منتقدان و جامعه به اشتباه روی Tether متمرکز شده بودند، سایر وام‌دهندگان از جمله نام‌های برجسته در این فضا آشکارا تسهیلات وام‌دهی با وثیقه تقریبا صفر ارائه می‌کردند.

در مورد دو شرکت وویجر و سلسیوس پس از مسدود کردن حساب‌های مشتریان مشخص شد که وام‌هایی با وثیقه پایین یا بدون وثیقه ارائه کرده‌اند.

تتر تاکید کرد که سرمایه‌گذاری آن در پلتفرم سلسیوس حداقلی بوده است و ادعا کرد بحران Celsius هیچ تأثیری بر ذخایر یا ثبات USDT ندارد. تتر در اعلامیه خود اظهار داشت:

منتقدان تتر به وضوح از نحوه عملکرد وام‌دهی، وام‌گیری و مدیریت اطلاعی ندارند.

گزارش تتر در پاسخ به شایعاتی منتشر شده که می‌گفت تتر حدود ۱ میلیارد دلار به پلتفرم سلسیوس وام داده است و سلسیوس از بازپرداخت این وام ناتوان است. این شایعه در صورت صحت می‌توانست یا می‌تواند تبعات منفی شدیدی برای تتر و وضعیت بازار کریپتو داشته باشد.

آیا سلسیوس دست به فروش عمده BTC می‌زند؟

اخیرا خبر رسید که پلتفرم وام‌دهی سلسیوس، با پرداخت ۴۱.۲ میلیون دلار باقیمانده، وام خود از میکردائو را تسویه کرده است. این باعث کاهش نگرانی‌ها در مورد وضعیت Celsius شد تا زمانی که خبر رسید این پلتفرم وثیقه آزادشده این وام را که ۲۵٬۰۰۰ رپد بیت کوین (wBTC) به ارزش تقریبی ۵۲۸.۹ میلیون دلار بود به صرافی ارز دیجیتال FTX منتقل کرده است.

این موضوع باعث نگرانی در مورد فروش این حجم از بیت کوین توسط سلسیوس شده است که به طور بالقوه می‌تواند اثر منفی بر قیمت بیت کوین داشته باشد. با این حال عده معتقدند این انتقال عظیم به صرافی با هدف تبدیل wBTC به BTC انجام شده است و می‌تواند نشانه آماده‌سازی سلسیوس برای بازکردن برداشت‌ برای کاربرانش باشد.

علاوه بر این ۲۵۰۰۰ بیت کوین ارسال شده به FTX طبق گزارش قبلی میهن بلاکچین حدود ۱۴۲٬۰۰۰ بیت کوین دیگر به طور بالقوه امکان رهاسازی در بازار دارد چرا که طلبکاران صرافی Mt. Gox پس از هشت سال انتظار بیت کوین خود را پس می‌گیرند.

تا این لحظه پلتفرم Celsius نیز مدیرعامل آن، الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky)، از هرگونه اظهار نظر درباره این جابجایی‌ها خودداری کرده‌اند.

جونی پیرویچ (Joni Pirovich)، وکیل فعال در فضای کریپتو، تاکید کرد:

بازپرداخت وام سلسیوس به میکر، در نهایت به مشتریان آسیب دیده سلسیوس کمک خواهد کرد حتی اگر سرنوشت سلسیوس به اعلام ورشکستگی ختم شود. سوال این است که Celsius با وثیقه برداشته شده چه خواهد کرد؟ آن را برای بازپرداخت به مشتریان نگه‌داری می‌کند یا دست برای افزایش آن اقدام به ترید و وام دادن می‌‌کند.

blockworkscointelegraph

منبع

سرعت عجیب گسترش بازار ارزهای دیجیتال/ بیت‌کوین صعودی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا