اخبار بورسی

انتقادات از تصمیم “شتران” بالا گرفت /نتیجه دومین روز رقابت خرید “فارس”- اخبار بازار سهام | بورس – | “”

انتقادات از تصمیم “شتران” بالا گرفت /نتیجه دومین روز رقابت خرید “فارس”- اخبار بازار سهام | بورس – | بورس سیگنال “”

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در دومین روز از رقابت پالایشگاه تهران و سرمایه گذاری اهداف برای خرید 58 میلیارد و 740 میلیون سهم هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس معادل 12 درصد، انتقادات فعالان بازار از تصمیم “شتران” بیشتر شد و عده ای خواهان ورود سازمان بورس به این موضوع شدند تا شاید از تبعات منفی متعدد که در آینده نزدیک گریبانگیر بازار خواهد شد، جلوگیری شود.

براساس این گزارش، قیمت پایه هر سهم “فارس” در روز عرضه ( دو روز پیش ) 1397 تومان و ارزش بلوک 82 هزار میلیارد تومان بود اما به دلیل تقاضای  سرمایه گذاری اهداف وابسته به صندوق بازنشستگی نفت و پالایشگاه تهران، دیروز و امروز هر سهم به 1548 و 1647 تومان افزایش یافت و ارزش این بلوک مدیریتی از 96 هزار میلیارد تومان گذشت. 

در این میان در حالی رقابت برای خرید این بلوک به فردا و شاید روزهای آینده موکول شد که بررسی ها نشان می دهد صندوق بازنشستگی نفت و سهام عدالت با 26.3 و 24 درصد، ملی صنایع پتروشیمی و تاپیکو با 18.75 و 7.6 درصد در ترکیب سهامداری “فارس” حضور دارند اما سهام عدالت دارای 2 کرسی  هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس بوده و قصد دارد با کسب کرسی سوم از طریق منابع پالایشگاه تهران، کنترل هلدینگ فارس را در دست گیرد.

در این خصوص چند مورد از سوی کارشناسان، مطرح شده است: 1- استفاده از منابع سهامداران پالایشگاه تهران برای کسب کنترل سهام عدالت، خلاف حاکمیت شرکتی و صرفه و صلاح سهامداران این شرکت بورسی بوده و حکایت از استفاده از منابع یک شرکت برای اهداف یک شرکت دیگر دارد.

2- سهام عدالت بنگاه دار تخصصی حوزه نفت و پتروشیمی نبوده و اصولا ساختار غی کنترلی و  دریافت سود دارد نه ساختار بنگاه داری اقتصادی.

3-“شتران” به دلیل دارا بودن نفتای مازاد و فروش با دیسکانت های تا 80- دلار، دارای زیان تولید قابل توجه در این محصول بوده و طبیعتا” رسالت آن باید اجرای طرح های توسعه ای برای جذب نفتای فوق از طریق احداث واحدهای بنزین سازی و پایین دستی برای افزایش سودآوری شرکت باشد.

کما اینکه طرح افزایش ظرفیت واحد بنزین سازی با پیشرفت 28 درصدی در حال اجرا بوده و منابع قابل توجهی برای تکمیل آن نیاز است ولی با خرید بلوک 12 درصدی هلدینگ پتروشیمی فارس، “شتران” دارای سرمایه گذاری با بهای تمام شده 100 هزار میلیارد تومانی و ارزش تابلوی 36 هزار میلیارد تومانی و با تفاوت منفی 60 هزار میلیارد تومانی خواهد شد.

بنابراین احتساب زیان کاهش ارزش 60 هزار میلیارد تومانی موجب ابهام اساسی در صورت های مالی و تعلیق نماد به دلیل احتمال عدم اظهار نظر حسابرس یا اظهار نظر مردود خواهد شد.

همچنین اقساط سالانه خرید این بلوک، 26 هزار میلیارد تومان بوده که با توجه به بازدهی نقدی پایین سهام “فارس”، مسیر طرح های توسعه ای و ایجاد ارزش افزوده پالایشگاه تهران و تبدیل شرکت به یک پتروپالایشگاه را برای همیشه مسدود خواهد کرد.

با این اوصاف این سئوال اساسی مطرح است که چرا پالایشگاه تهران به جای ایجاد ظرفیت پالایشگاهی و پترو‌پالایشگاهی شدن باید اقدام به خرید سهام “فارس” با این قیمت کنترلی کند و آیا این ماجراجویی به قیمت نابودی یک شرکت در صنعت استراتژیک می ارزد؟

انتهای پیام/

منبع

تلفن هاى جديد اپل و قابليت مرتبط با ارزهاى ديجيتال - ""

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا