اخبار

انتشار مهمترین رویدادهای بورس‌های جهانی در نیمه دوم ماه ژانویه 2021- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم

خبرنگار اقتصادی ، شرکت بورس تهران با انتشار گزارشی، آخرین رویدادها و خبرهای بورس‌ها و نهادهای مالی بین‌المللی را در نیمه دوم ماه ژانویه 2021 به شرح زیر تشریح کرد:

فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی

بورس اوراق بهادار تایلند (SET) برنامه ی راهبردی 3 ساله ای با هدف حرکت به سمت جنبش موسوم به Next Normal، با نوآوری‌های بیشتر برای ایجاد تأثیرات مثبت بر جامعه و محیط زیست ارائه کرده است. موضوع این طرح «تعریف مجدد مقاومت در بازار سرمایه تایلند» با هدف تلفیق نوآوری و به حداکثر رساندن بازده همه ی شرکت کنندگان در بازار سرمایه تایلند است.

این طرح شامل 8 استراتژی اصلی در چارچوب پایداری است که شامل 4 حوزه می شود:

    رشد بازار از طریق تقویت فرصت های طرف عرضه و گسترش سریع سرمایه گذاران

    توسعه زیرساخت ها از طریق تعامل مولد و ایجاد مرزهای جدید

    توسعه زیست محیطی و اجتماعی از طریق معرفی شاخص ESG و توانمند سازی اجتماعی

    بهبود و توانمند سازی مستمر استعدادها از طریق مقیاس پذیری کسب و کار و تعالی عملیاتی

ETFGI

صنعت جهانی صندوق ها و ابزارهای قابل معامله در بورس (ETFs & ETPs) در پایان دسامبر 2020 با 25/6 درصد افزایش، از 6/36 تریلیون دلار به نقطه عطفی جدید به ارزش 7/99 تریلیون دلار دست یافت. درآمد خالص ETF ها و ETP های درج شده در طول ماه دسامبر در سطح جهانی برابر با 92/30 میلیارد دلار بوده است و درآمد خالص سالانه را به رکورد 762/87 میلیارد دلار رسانده است که این مبلغ بیشتر از 568/98 میلیارد دلار تأمین مالی سال 2019 و همینطور بیشتر از رکورد سالانه ی قبلی به ارزش 653/26 میلیارد دلار در سال 2017 می باشد.

دِترِید

گروه بورس اوراق بهادار لندن (LSEG) پس از تحقیقات دقیق و کامل در مورد ادغام بزرگ (mega-merger)، توانست مجوز خرید 27 میلیار دلاری سهام Refinitiv را از کمیسیون اروپا دریافت کند. پیش بینی می شود این معامله در سه ماهه اول سال جاری به اتمام برسد. در پاسخ به نگرانی های کمیسیون، گروه بورس اوراق بهادار لندن موافقت کرد که کسب و کار بورس ایتالیا، از جمله محل معاملات اوراق قرضه ی خود را در ماه اکتبر و به ارزش 4/3 میلیارد یورو به یورونکست، بورس رقیب بفروشد.

وال استریت ژورنال

بازار رو به رشد کارگزاران آنلاین یک سال بسیار موفق را پشت سر گذاشته است، سالی که ظاهرا شاهد تبدیل افراد مختلف، از دانشجو گرفته تا بازنشستگان، به معامله گران بورس بوده است. جذب بیش از پیش بانوان به این پلتفرم ها، از عوامل رشد بیشتر خواهد بود؛ خصوصا که هدف آن ها تکامل به سطوحی فراتر از انجام معاملات خرد است.

بلومبرگ

قدرت رو به رشد چین موجب نگرانی و خروج پس انداز کنندگان عادی از هنگ کنگ شده است. بانک آمریکا تخمین می زند در صورتی که ساکنان هنگ کنگ گزینه های خود را مجداداً ارزیابی کنند، خروجی سرمایه کشور در سال جاری به 36 میلیارد دلار خواهد رسید. قوانین امنیتی، توقیف دارایی هایی که امنیت ملی را به خطر می اندازند، مجاز ذکر کرده، هرچند مشخصا به این موضوعات اشاره نشده است. به مرور تعداد بیشتری از شهروندان هنگ کنگ پس انداز خود را به ارزهای دیگر تبدیل می کنند، حتی اگر هنوز تصمیمی درباره ی جابجایی پول نگرفته باشند.

فینکسترا

بورس مادرید خدمات نوآورانه مشاور رباتیک (Roboadvisor) مجهز به هوش مصنوعی ارائه کرده است که سرمایه گذاری ها را بر اساس ترجیحات و دانش سرمایه گذار و مطابق با مقررات تجاری هر شرکت بهینه سازی می کند. این سرویس به سیستم این امکان را می دهد تا نه تنها دانش، وضعیت مالی و اهداف هر سرمایه گذار را درک کند، بلکه ترجیحات، ریسک گریزی و تکرار آن ها را نیز در نظر بگیرد، بدین ترتیب امکان تولید پرتفوهای بهینه و شخصی سازی شده را فراهم می کند. این مشاور رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی به طور کامل توسط آزمایشگاه نوآوری بورس مادرید – سازمانی که در آن قابلیت های بالقوه ی فن آوری های جدید و راه حل های نرم افزاری برای بازارهای مالی کاوش می شود- طراحی شده است.

نیویورک تایمز

طبق آمار کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد)، سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده در سال 2020 تقریبا نصف شده (کاهش 49 درصدی) و به 134 میلیارد دلار رسیده است. این افت در ایالات متحده بیشتر به تجارت، خدمات مالی و ادغام و تملک ها مربوط می شود.

چین برای اولین بار از ایالات متحده به عنوان کشور برتر در سرمایه گذاری مستقیم خارجی پیشی گرفته و با رشد 4 درصدی به جذب 163 میلیارد دلار سرمایه نایل شده است. طی سال ها، دستورالعمل های سخت گیرانه ی چین در رابطه با مالکیت خارجی شرکت های داخلی و قوانین اجرایی نامشخص آن، سرمایه گذاری های خارجی را بسیار پیچیده کرده است. اما نادیده گرفتن رشد روز افزون مصرف کنندگان برای شرکت های چند ملیتی دشوار بوده است. همزمان با دست به کار شدن سرمایه گذاران خارجی، شهروندان چینی خریدهای گسترده داشته و  ثروت عظیمی ایجاد کرده اند. این واحد وابسته به سازمان ملل متحد پیش بینی می کند که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سراسر جهان در سال 2021 همچنان ضعیف باقی بماند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

فوربز

شرکت WeWork، که فضای کار اشتراکی ارائه می کند و سعی داشت در سال 2019 به سهامی عام تبدیل شود و البته موفق نشد، به زودی می تواند از طریق یک شرکت واسط تأمن مالی (SPAC) به این مهم دست یابد. شرکت های واسط جایگزین بسیار سریع تری برای فرآیند متداول عرضه های اولیه هستندکه به شرکت ها امکان دسترسی سریعتر به سرمایه و توانایی حذف ماه ها نظارت موشکافانه سرمایه گذاران بالقوه در مسیر عرضه اولیه را می دهند.

بورس اوراق بهادار لندن

دفتر سفارشات بین المللی بور س اوراق بهادار لندن (IOB) به سرمایه گذاران این دسترسی را می دهد تا پتانسیل برخی از بازارهای جهانی با رشد سریع را از طریق یک واحد سفارش الکترونیکی مرکزی به دست آورند. این سیستم دسترسی آسان، مقرون به صرفه و مستقیم به اوراق بهادار از طریق رسید سپرده جهانی از بیش از 30 کشور از جمله بازارهای اروپای مرکزی و شرقی، آسیا و خاورمیانه را فراهم می کند. این بازار از زمان تاسیس خود در سال 2001 به سرعت رشد کرده است. رسیدهای سپرده جهانی در پیوند معاملاتی شانگهای-لندن نیز در IOB داد و ستد می شوند. سال گذشته 85/8 میلیارد دلار در دفتر سفارشات بین المللی لندن معامله شد که نسبت به سال 2019 با حضور قدرتمند شرکت های قزاقستان و کره، تقریبا 17 درصد رشد داشته است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

تحلیل اوضاع امروز در گفتگو با یک اقتصاددان| ورق تورم برگشت/ راه رونق بورس از بانک مرکزی می‌گذرد/ پیشنهاد کاهش سود را 2 بار به همتی دادم- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا