اخبار ارز دیجیتال

افزایش مجدد قیمت بیت کوین پس از اعلام نرخ بهره؛ آیا روند صعودی ادامه می‌یابد؟

افزایش مجدد قیمت بیت کوین پس از اعلام نرخ بهره؛ آیا روند صعودی ادامه می‌یابد؟

پس از اعلام ۰.۲۵٪ افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، همانطور که انتظار می‌رفت قیمت بیت کوین دچار نوسانات شدیدی شد. پس از آن اکثر آلت کوین‌ها نیز ریزش داشتند. به طور خاص آلت کوین‌هایی که به نوعی با بلاکچین ترون و جاستین سان در ارتباط بودند پس از خبر برخورد قانونی SEC، سقوط سنگینی را تجربه کردند. با این حال قیمت BTC توانست دیروز توانست سطح ۲۸٬۰۰۰ دلار را بازیابی کند و با ۳.۷۴٪ رشد، کندل روزانه خود را در سطح ۲۸٬۳۴۳ دلار ببندد.

به نقل از کریپتوپوتیتو، همزمان با بحران بانکی جهانی در چند هفته اخیر، قیمت بزرگترین ارز دیجیتال بازار از ۲۸٬۰۰۰ دلار فراتر رفت و به اوج ۹ ماهه خود رسید. پیش از جلسه کمیته بازار آزاد فدرال، قیمت بیت کوین باز هم افزایش یافت و توانست تا مرز ۲۹٬۰۰۰ دلار پیش‌روی کند.

افراد مشهوری چون بیل آکمن (Bill Ackman) و ایلان ماسک (Elon Musk) در واکنش به بحران بانکی اخیر که گریبان‌گیر بانک‌های آمریکا شده است، تقاضا کرده بودند فدرال رزرو استراتژی افزایش نرخ بهره خود را تغییر دهد. با این حال علی‌رغم مخالفت‌ها فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۲۵٪ افزایش داد. به نظر تحلیلگران، این موضوع احتمال ورود اقتصاد آمریکا به رکود را افزایش داده است.

بیت کوین با نوسانات آنی به این خبر واکنش نشان داد و از اوچ چند ماهه خود تا ۲۶٬۷۰۰ دلار کاهش یافت. پس از آن، روند نوسانات تغییر کرد و قیمت بیت کوین افزایش یافت. همین باعث شد تعداد زیادی از پوزیشن‌های معاملاتی با ارزشی بالغ بر ۲۶۰ میلیون دلار لیکویید شود.

مطالعه کنید: نرخ بهره در آمریکا ۰.۲۵٪ افزایش یافت؛ واکنش اولیه قیمت بیت کوین چه بود؟

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ساعتی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ساعتی؛ منبع: تریدینگ ویو

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود در سقوط قیمت بیت کوین پس از سخنرانی جروم پاول، میانگین متحرک ساده ۲۰۰ ساعته برای قیمت BTC نقش حمایت را ایفا کرد. البته باید توجه داشت بیت کوین در بازیابی قیمت پس از تلاطمات چهارشنبه شب تنها نبوده است.

پس از سخنرانی جروم پاول شاخص قدرت دلار وارد روندی نزولی شد و شاخص SPX هم برای مدتی به بالای سطح ۴۰۰۰ بازگشت. شاخص DXY در حال حاضر ۱۰۲.۸۶ است.

شاخص قدرت دلار
نمودار شاخص قدرت دلار در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: تریدینگ‌ویو

در حال حاضر، قیمت لحظه‌ای بیت کوین ۲۸٬۱۳۶ دلار است و دامیننس آن تا ۴۷.۳۹٪ افزایش یافته است.

نهنگ‌ها مسبب رالی صعودی اخیر نبودند

همزمان با نوسانات اخیر قیمت بیت کوین، تعداد آدرس‌های حاوی بیش از ۱۰۰۰ واحد از این ارز از مارس (اسفند) سال گذشته به طور مداوم کاهش یافته و ریزشی ۱۲ درصدی را تجربه کرده است.

با توجه به تعداد این آدرس‌ها می‌توان تمایل سرمایه‌گذاران سازمانی به بیت کوین را متوجه شد. بر همین اساس، به نظر می‌رسد این دسته از سرمایه‌گذاران نسبت به اضافه کردن بیت کوین به خزانه خود بی‌میل شده‌اند.

نمودار تعداد آدرس‌های حاوی بیش از ۱۰۰۰ واحد بیت کوین
نمودار تعداد آدرس‌های حاوی بیش از ۱۰۰۰ واحد بیت کوین؛ منبع: گلس‌نود

در رابطه با اتریوم اما این روند متفاوت است. علیرغم ارتباط قیمتی تنگاتنگ بیت کوین و اتریوم در طول سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد نهنگ‌ها در حال حاضر بیشتر به سمت دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار متمایل شده باشند به طوری که از ماه مارچ سال گذشته تاکنون، تعداد نهنگ‌های حاوی بیش از ۱۰۰۰ واحد اتریوم ۵٪ افزایش یافته است.

نهنگ‌های اتریوم
نمودار تعداد آدرس‌های حاوی بیش از ۱۰۰۰ واحد اتریوم؛ منبع: گلس‌نود
  • تاثیر افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره و سخنرانی جروم پاول بر سایر بازارها چه بود؟

پس از افزایش ۰.۲۵٪ نرخ بهره و سخنرانی جروم پاول شاخص قدرت دلار افت شدیدی را تجربه کرد و حتی سطح ۱۰۲ را برای مدتی از دست داد. از سوی دیگر شاخص S&P 500 برای مدتی به بالای ۴۰۰۰ بازگشت و قیمت طلا نیز از چهارشنبه تا امروز حدود ۵۰ دلار در هر انس افزایش یافت و مجددا مقاومت ۲۰۰۰ دلاری را آزمایش کرد.

  • آیا روند صعودی قیمت بیت کوین ادامه می‌یابد؟

با توجه به افزایش احتمال «Hard Landing» و ورود اقتصاد آمریکا به رکود در ادامه سال ۲۰۲۳ و همچنین غیاب نهنگ‌ها در سطوح قیمت بالای ۲۶٬۰۰۰ دلار، به نظر می‌رسد در شرایط فعلی خرس‌ها استدلال‌های قوی‌تری دارند.

منبع

تاریخ احتمالی هاردفورک شانگهای اتریوم اعلام شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا