اخبار

اعلام مجدد ﭘﯿﺶ‌ﺑﯿﻨﯽ ﺳﻮد ﻫﺮ ﺳﻬﻢ / در بازار سرمایه اصل بر شفافیت کامل است

، حسن قالیباف اصل، امروز در جلسه با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در بورس تهران گفت: از اسفند یا اواخر بهمن EPSها اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش حقوقی‌ها در تعادل‌بخشی به بازار گفت: هم‌اکنون حدود ۸۰ درصد معاملات در دست حقیقی‌ها و حداکثر ۲۰ درصد در دست حقوقی‌هاست. با این حال، حقوقی‌ها از مهر ۹۹ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مازاد خرید داشته‌اند و البته همچنان باید حضور آنها در تعادل‌‌بخشی به بازار پررنگ‌تر شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه در بازار سرمایه اصل بر شفافیت کامل است، افزود: خرید و فروش‌های حقیقی‌ها و حقوقی‌های بازار به صورت لحظه‌ای در سایت tsetmc قابل مشاهده است.

قالیباف اصل در ادامه این نشست به بازار بدهی و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: در دنیا ارزش بازار بدهی حدود دو برابر بازار سهام است ولی هم‌اکنون در کشور ما ارزش بازار بدهی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که این میزان نسبت به ارزش بازار سهام ناچیز است؛ لذا بازار بدهی در کشور از پتانسیل بالایی برای رشد برخوردار است.

وی جای اوراق شرکتی را هم در بازار سرمایه خالی دانست و گفت: پیش از این شرکت‌ها حتما می‌بایست ضمانت‌نامه بانکی می‌آوردند ولی الان رتبه‌بندی می‌شوند تا بتوانند اوراق بدون ضامن نیز منتشر کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: تاکنون فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس برای انتشار اوراق بدون ضامن از سازمان بورس مجوز گرفته‌اند که این اقدام، هزینه تامین مالی آنها را بسیار کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به رشد تامین مالی بنگاه‌ها از طریق بازار سرمایه گفت: سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد که امسال تا ۳۰ آذر این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود دو برابر کل سال گذشته رسیده است و این نوید تامین مالی بیشتر از طریق بازار سرمایه در سال جاری می‌دهد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ما مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق به ورود غیرمستقیم می‌کنیم، افزود: هم‌اکنون ۲۵۶ صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فعالند که به افراد جدیدالورود توصیه می‌کنیم از طریق این صندوق‌ها وارد بازار سرمایه شوند.

به گفته قالیباف اصل، ارزش دارایی تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که الان این رقم به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: هم‌اکنون ۸ میلیون سرمایه‌گذار از طریق صندوق‌ها در بازار فعالند که البته بعضی از این‌ها در سهام هم فعالیت دارند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از افزایش تعداد سبدگردان‌ها خبر داد و گفت: ابتدای سال تنها ۱۹ سبدگردان داشتیم که الان این رقم به ۳۵ سبدگردان افزایش یافته است. علاوه بر این ۲۶ سبدگردان هم موافقت اصولی گرفته‌اند که آنها هم می‌توانند با طی کردن روال قانونی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کنند.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس  بخوانید.

 

منبع: سنا

تعلیق کلیه پروازهای ورودی و خروجی هند و پاکستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نه =

دکمه بازگشت به بالا