اخبار

اصلاح ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور

، محمدجواد آذری جهرمی در این جلسه خاطرنشان کرد: با این اقدام، سالانه یک میلیون مراجعه حضوری به ادارات دولتی کاهش یافته و همچنین زمان صدور مفاصا حساب از یک هفته به یک دقیقه تقلیل یافته است.

در ادامه جلسه، رئیس‌جمهور ضمن تشکر از خدمات حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی در اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران، اظهار داشت: خدمت به ایثارگران توفیقی است که نصیب هرکسی نمی‌شود و دولت تدبیر و امید کوشیده است نهایت توان خود به جامعه ایثارگران را مبذول دارد. گرچه هیچ‌وقت و هیچ‌کس از عهده خدمت آن‌چنان که شایسته ایثارگران است، برنمی‌آید.

هیات وزیران در ادامه، به بررسی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پرداخت.

لایحه موافقت‌نامه کمک مالی بلاعوض جایکا برای بهسازی تجهیزات نمایشگاه موزه ملی ایران

در جلسه امروز هیات وزیران، لایحه موافقت‌نامه کمک مالی بلاعوض آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) برای بهسازی تجهیزات نمایشگاه موزه ملی ایران به تصویب رسید.

بر اساس این لایحه، دولت جمهوری اسلامی ایران (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) مجاز است نسبت به اخذ کمک بلاعوض از دولت ژاپن (آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا)) تا سقف ۹۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ین ژاپن جهت بهسازی و اصلاح تجهیزات نمایشگاهی موزه ملی ایران اقدام نماید.

ارتقاء مر حفاظت از اموال منقول فرهنگی-تاریخی آن موزه و بهبود کیفیت ارائه خدمات به بازدیدکنندگان و افزایش شمار گردشگران و گسترش همکاری‌های علمی فنی بین دو کشور، از مهمترین دلایل تصویب این لایحه به شمار می رود.

اصلاح ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور

هیات وزیران به منظور تامین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، تصویب‌نامه موضوع ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را اصلاح کرد.

بر این اساس، به منظور شفاف‌سازی سیاست‌های حمایتی، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مکلف است از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ در سقف تخصیص‌های صادره توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، پرداخت از محل ردیف‌های مربوط به مصارف هدفمندی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را بابت مستمری افراد تحت پوشش دستگاه‌های اجرایی از قبیل کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور بر اساس فهرست ارسالی از سوی دستگاه‌های فوق‌الذکر در هر ماه، از طریق دستگاه‌های مذکور به حساب ذی‌نفع نهایی، پرداخت و گزارش عملکرد را به سازمان ارسال نماید.

بازنگری مصوبه اصلاح اساسنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران

هیات وزیران به منظور تامین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، ماده الحاقی به اساسنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران مبنی‌بر امکان تفویض اختیارات شرکت به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها را اصلاح کرد.

بر این اساس، در مواردی که اختیارات و وظایف اجرایی هیات‌مدیره و مدیرعامل یا بخشی از اعتبارات شرکت به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها تفویض می‌گردد، هیات مدیره می‌تواند از محل اعتبارات مصوب مربوط و با رعایت قوانین و مقررات مربوط تا پنج درصد از بودجه سالانه شرکت را در چهارچوب مجوزهای قانونی برای تجهیز و پشتیبانی واحد ذی‌ربط ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های ذی‌ربط اختصاص دهد.

تسهیل ورود و خروج دانشجویان خارجی دارای پروانه اقامت / اصلاح آیین ‌نامه اجرایی قانون ورود و اقامت اتباع خارجه

دولت هم‌چنین، ضمن اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون ورود و اقامت اتباع خارجه در ایران، تصویب کرد، روادید افراد برای چندبار رفت و برگشت صادر خواهد شد و مدت اعتبار روادید برگشت از تاریخ خروج از مرز شش ماه خواهد بود.

افزون ‌بر این، برای دانشجویان و اشخاص غیر ایرانی متقاضی تحصیل در کشور حسب مورد، بنا به درخواست دفاتر امور کنسولی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پروانه اقامت به مدت طول دوره تحصیل و متضمن اجازه خروج و مراجعت مکرر صادر می‌شود.

گفتنی است، برای خانواده دانشجویان و اشخاص غیر ایرانی متاهل متقاضی تحصیل در کشور، حسب مورد، بنا به درخواست دفاتر امور کنسولی سازمان امور دانشجویان وزرات علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پروانه اقامت به مدت طول دوره تحصیل صادر خواهد شد.

اصلاح آیین‌نامه نظارت بر مسافرت‌های خارجی دستگاه‌های اجرایی

هیات وزیران ضمن اصلاح آیین‌نامه نظارت بر مسافرت‌های خارجی دستگاه‌های اجرایی، مقرر کرد سفرهای رسمی استانداران استان‏‌های مرزی و معاونان آنان به استان‌های مجاور کشورهای همسایه مربوط، در موارد فوری و ضروری، با تشخیص و موافقت وزیر کشور و هماهنگی با وزارت امور خارجه انجام شود.

لایحه «تاسیس نهاد تنظیم‌گر بخش برق» به تصویب دولت رسید

اعضای دولت با هدف جلوگیری از ایجاد انحصارات طبیعی در بخش برق و در اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، لایحه «تاسیس نهاد مستقل تنظیم‌گر بخش برق» را به تصویب رساندند.

مطابق این لایحه، دبیرخانه این نهاد با استفاده از ظرفیت‌های موجود، بدون گسترش تشکیلات جدید، تشکیل و در وزارت نیرو استقرار می‌یابد. هم‌چنین، اساسنامه نهاد مورد اشاره، به پیشنهاد شورای رقابت به تصویب هیات وزیران می رسد.

موافقت دولت با تداوم اجرای طرح توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی هرمزگان

هیات وزیران به منظور پیشگیری و ممانعت از تخریب اکوسیستم‌های دریایی و اجرای اقدامات ایمنی محیط زیستی و پایش آن، با تداوم اجرای طرح توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی در استان هرمزگان، مشروط به اجرای کامل برنامه مدیریت محیط زیستی (EMP) موافقت نمود.

با اجرای کامل فاز فوق که در منتهی‌الیه شرقی مجتمع بندر شهید رجایی اجرا می‌شود، ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر تا دو سال آینده از ۶ میلیون به ۸ میلیون TEU در سال افزایش می‌یابد.
این فاز شامل ۱۴۰۰ متر طول اسکله (۳ پست اسکله)، لایروبی به میزان ۴ میلیون مترمکعب به عمق ۱۷/۵- متر از CD، محوطه‌سازی به مساحت حدود ۱۱۲ هکتار و ساخت پست‌های برق، ساختمان‌های اداری، گیت و سوله تعمیرگاهی و احیا و استحصال به میزان ۱۳ هکتار و اجرای دایک و تأسیسات حفاظت ساحل به طول ۱۱۰۰ متر می‌باشد.

تصویب تداوم اجرای پروژه انتقال آب حوضه سیروان به حوضه گرمسیری ایلام و کرمانشاه

هیات وزیران با هدف پیشگیری و ممانعت از تخریب حوضه‌های آبخیز و اجرای اقدامات ایمنی محیط زیستی و پایش آن، با تداوم اجرای پروژه انتقال آب حوضه سیروان به حوضه گرمسیری در استان‌های ایلام و کرمانشاه، مشروط به اجرای کامل برنامه مدیریت محیط زیستی (EMP) موافقت کرد.

محدوده حوضه گرمسیری به مساحت ۲۰،۷۸۷ کیلومتر مربع، مشتمل بر حوضه آبریز رودخانه‌های مرزی غرب کشور، از رودخانه‌های متعلق به ارتفاعات داخل ایران که به سمت مرز حرکت کرده و از ایران خارج می شوند و به کشور عراق می‌ریزند، تشکیل می‌شود. مهمترین رودخانه‌های حوضه عبارتند از: رودخانه هواسان، قوره تو، الوند، کنگیر، گدارخوش، کنجانچم، چنگوله و میمه. سطح این حوضه در استان کرمانشاه به میزان ۲۸ درصد (۵،۸۹۹ کیلومترمربع) و در استان ایلام ۷۲ درصد ( ۱۴،۸۸۸ کیلومترمربع) است.

گفتنی است، شروع مطالعات حوضه سیروان به سال ۱۳۱۸ بازمی‌گردد که از دهه ۱۳۷۰ به طور جدی مطرح شد و به‌طور کلی به سه دوره عمده مطالعاتی دهه ۵۰، دوره سال‌های ۶۰ تا ۸۰ و دهه ۸۰ تقسیم می‌شود.

تداوم اجرای پروژه توسعه فولاد میانه در استان آذربایجان‌شرقی

هیات وزیران به‌منظور اعمال اقدامات پیشگیرانه، کنترل و کاهش آثار محیط زیستی، با اجرای طرح توسعه فولاد میانه از سوی مجتمع فولاد میانه در استان آذربایجان‌شرقی، مشروط به اجرای کامل برنامه مدیریت محیط زیستی (EMP) موافقت کرد.

گفتنی است، پروژه تاسیس فولاد آذربایجان در سال ۱۳۶۸ با هدف تولید ۵۵۰ هزار تن انواع محصولات فولادی در زمینی به مساحت ۴۶ هکتار و در ۳ کیلومتری شهرستان میانه، آغاز شد و در سال ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید.

در ادامه نیز با هدف تکمیل زنجیره تامین و تولید مواد اولیه موردنیاز خط تولید نورد مجتمع فولاد آذربایجان، نسبت به احداث فولاد میانه در زمینی به وسعت ۵۸ هکتار در جنوب‌شرقی شهر میانه و جنب فولاد آذربایجان مشتمل بر دو واحد تولید آهن اسفنجی و فولادسازی اقدام شد.

 

منبع: ایسنا

تحلیل تحولات بازار سرمایه با ارزیابی شاخصهای کلان اقتصاد/ دولت از اقدامات شتابزده پرهیز کند- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا