اخبار ارز دیجیتال

از لینک فیشینگ آربیتروم تا توکن‌های جعلی ARB؛ مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

از لینک فیشینگ آربیتروم تا توکن‌های جعلی ARB؛ مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

ایردراپ آربیتروم در تاریخ ۲۳ مارس (۳ فروردین) با موفقیت انجام شد و حدود یک میلیارد توکن توسط بخشی از کاربران واجد شرایط دریافت شد. همزمان با این اتفاق، کلاهبرداران لینک فیشینگی در صفحه دیسکورد آربیتروم پست کرده و سعی کردند از هیجان پیرامون ایردراپ توکن ARB سو استفاده کنند.

به گزارش بی‌این‌کریپتو، شرکت امنیتی سرتیک روز گذشته اعلام کرد کلاهبرداران لینک فیشینگی در سرور دیسکورد آربیتروم ارسال کرده‌اند. بر اساس اسکرین شات به اشتراک گذاشته‌شده، کلاهبرداران مدعی شده‌اند کاربران آربیتروم می‌توانند مجددا در ایردراپ بخش دیگری از توکن‌ها شرکت و آنها را دریافت کنند. برای دریافت این ایردراپ از کاربر خواسته شده تا روی لینک فیشینگ کلیک کند. نکته حائز اهمیت املای نادرست واژه «Arbitrum» است که در این لینک، به صورت «Arbtirum» نوشته شده است.

تصویری از سرور دیسکورد آربیتروم
تصویری از سرور دیسکورد آربیتروم

اشتباهات املایی عمدی در لینک‌های فیشینگ راهی رایج برای به اشتباه انداختن کاربران است و اغلب کاربران املای غلط را متوجه نمی‌شوند. در صورتی که کاربران بر روی لینک به اشتراک گذاشته‌شده در صفحه دیسکورد آربیتروم کلیک کنند، به صفحه خالی منتقل می‌شوند. در زمان نگارش این خبر، هنوز مشخص نیست چه تعداد از کاربران قربانی این حمله فیشینگ شده‌اند.

شرکت سرتیک به کاربران هشدار داد تا زمانی که تیم آربیتروم مجددا کنترل سرور را به دست نیاورده است، بر روی هیچ لینکی کلیک نکنند.

حجم معاملاتی ۲۴،۰۰۰ دلاری توکن جعلی ARB

در سمت دیگر، حساب توییتری Lookonchain در گزارشی اعلام کرد حجم معاملاتی توکن جعلی ARB یک کلاهبردار در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ از ۲۴،۰۰۰ دلار فراتر رفته است! این حساب به جامعه رمزارزها توصیه کرد هنگام معامله توکن آربیتروم، به جزئیات آن توجه کنند.

علاوه بر این، تاکنون چندین لینک فیشینگ در فضای توییتر منتشر شده و برخی از کلاهبرداران، حساب‌های توییتری مشابه با بنیاد آربیتروم برای سواستفاده از سهل‌انگاری کاربران ایجاد کرده‌اند.

تقریبا ۱ میلیارد توکن ARB دریافت شده است

بر اساس داده‌های Nansen، تقریبا ۵۲۰،۰۰۰ آدرس تاکنون حدود ۱ میلیارد دلار توکن ARB خود را دریافت کرده‌اند. هنوز ۱۱۰،۰۰۰ آدرس دیگر باقی مانده که مجموعا ۶۲۵،۱۴۳ واحد ARB تخصیص یافته به آنها را دریافت نکرده‌اند. به گفته بنیاد آربیتروم، کاربران واجد شرایط می‌توانند در یک دوره شش ماهه، توکن‌های تخصیص یافته را دریافت نمایند.

نمودار توکن‌های ARB دریافت شده
نمودار توکن‌های ARB دریافت شده – منبع: Nansen

داده‌های پلتفرم Arbiscan نشان می‌دهد موفقیت ایردراپ آربیتروم باعث شده تا حجم تراکنش‌های این شبکه لایه ۲ به اوج ۲.۷ میلیون دلاری برسد و در تاریخ ۲۳ مارس حجم تراکنش‌های انجام شده در شبکه اتریوم را ۲ برابر افزایش دهد. فعالیت‌ها در بخش دیفای نیز افزایش یافته و ارزش کل قفل‌شده در این شبکه با افزایش ۵۰ درصدی به ۵.۸۳ میلیارد دلار رسیده است.

در همین حال، توکن ARB پس از ریزش ۱۲.۵ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته با قیمت ۱.۲۷ دلار معامله می‌شود و از اوج ۱۱ دلاری خود، ۸۵٪ فاصله گرفته است. کاهش قیمت آربیتروم به دلیل فشار فروش افراد دریافت کننده ایردراپ صورت گرفته است.

منبع

قیمت آپتیمیزم بیش از ۴۰٪ کاهش یافت؛ فروشندگان از ایردراپ بعدی حذف می‌شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سه =

دکمه بازگشت به بالا