اخبار ارز دیجیتال

از ایلان ماسک تا مرکز سیاست دیجیتال آمریکا؛ اجماع جهانی برای توقف ربات هوش مصنوعی GPT-4

از ایلان ماسک تا مرکز سیاست دیجیتال آمریکا؛ اجماع جهانی برای توقف ربات هوش مصنوعی GPT-4

مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال آمریکا در شکایتی از کمیسیون تجارت فدرال (FTC) این کشور درخواست کرد تا از عرضه نسخه‌های بعد از GPT-4 و توسعه بیشتر هوش مصنوعی (AI) جلوگیری کند. به گفته این گروه، پاسخ‌های سریع و شبیه به انسان این فناوری باعث ایجاد ناراحتی برای برخی از کاربران شده است. پیش از این ایلان ماسک و تعداد زیادی از افراد فعال در حوزه تکنولوزی نیز در نامه‌ای خواستار توقف ۶ ماهه این ربات هوش مصنوعی شده بودند.

به گزارش تریبون، مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال، در شکایتی روز پنجشنبه خطاب به کمیسیون تجارت فدرال، مدل هوش مصنوعی GPT-4 را «سوگیرانه، فریبنده و خطری برای حریم خصوصی و امنیت عمومی» توصیف کرد و خواستار توقف توسعه بیشتر آن شد.

مطالعه کنید: مصاحبه میهن بلاکچین با ChatGPT؛ از ترس انسان‌ از ربات‌ تا پامپ توکن‌های هوش مصنوعی

شرکت آمریکایی OpenAI که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود، اوایل ماه مارس از چهارمین نسخه مدل هوش مصنوعی GPT خود رونمایی کرد که با انجام کارهای شبیه به انسان‌ها، از جمله مکالمات طولانی، آهنگسازی و خلاصه کردن متون طولانی کاربران را شگفت‌زده کرده است.

این شکایت رسمی به دنبال نامه سرگشاده ایلان ماسک و دیگر رهبران فناوری جهان که خواستار توقف شش ماهه توسعه سیستم‌های پیشرفته‌تر از GPT-4 شدند انجام شده است. ماسک و دیگر افراد مشهور از جمله استیو وزنیاک، یکی از بنیانگذاران شرکت اپل در نامه‌ای نسبت به پیشرفت سریع هوش مصنوعی ابزار نگرانی کردند و مدعی شدند این فناوری ممکن است خیلی زود از درک و مدیریت انسان فراتر برود و خطرات گسترده‌ای برای بشریت ایجاد کند.

گروه اخلاق فناوری مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال آمریکا مدعی است مدل GPT-4 شرکت OpenAI با استانداردهای FTC مبنی بر «شفاف، قابل توضیح، منصفانه و مسئولیت‌پذیر بودن» مطابقت ندارد.

مارک روتنبرگ (Marc Rotenberg)، رئیس مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال که سابقه طولانی در دفاع از حریم خصوصی دارد در بیانیه‌ای در این رابطه گفت:

FTC مسئولیت مشخصی برای بررسی و منع فعالیت‌های تجاری ناعادلانه و فریبنده دارد. ما معتقدیم این کمیسیون باید به دقت هوش مصنوعی GPT-4 شرکت OpenAI را بررسی کند.

روتنبرگ یکی از افرادی است که نامه مذکور را برای توقف توسعه بیشتر هوش مصنوعی امضا کرده است.

مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال در این شکایت، از کمیسیون تجارت فدرال خواست تا تحقیقات خود در رابطه با شرکت OpenAI را آغاز و از انتشار نسخه‌های پیشرفته‌تر GPT-4 جلوگیری کند و از اقدامات محافظتی لازم برای حفاظت از مصرف‌کنندگان، مشاغل و بازارهای تجاری اطمینان حاصل نماید.

منبع

۱۰ میلیون اتر از موجودی در گردش بازار خارج شده‌ است
nobitex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =

nobitex
دکمه بازگشت به بالا