اخبار

ادامه روند صعودی قیمت دلار جهانی

لطفا برای مشاهده آخرین اخبار بورسی به کانال تلگرام بورس سیگنال مراجعه نمایید.

شاخص دلار در معاملات امروز نیز دست به پیشروی زد.

به گزارش بورس سیگنال، به نقل از رویترز؛ در جریان معاملات پنجشنبه، روند صعودی دلار ادامه یافت و بسیاری از ارزها در برابر اسکناس سبز در موقعیت نزولی قرار گرفتند.

در شرایطی که بازگشایی تدریجی کسب‌وکارها در مناطق مختلف جهان از جمله آسیا و اروپا شدت بیشتری گرفته است، دلار به لطف افزایش تقاضا برای خرید آن و اخبار مثبت مربوط به کرونا بر روی ریل صعودی باقی ماند. قیمت نفت “وست تگزاس” نیز مجددا به محدوده مثبت باز گشته است.

سرعت شیوع کرونا در بسیاری از مناطق کاهشی شده تا جایی که نرخ مرگ و میر روزانه در آمریکا و انگلیس نزولی شده و شمار مبتلایان در فرانسه و اسپانیا کاهش داشته است. در اسپانیا، اتریش، دانمارک و ایتالیا برخی از کسب‌وکارها فعالیت خود را به صورت محدود از سر گرفته‌اند.

صندوق بین‌المللی پول از رشد منفی سه درصدی جهان در سال جاری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا خبر داده که در این بین نرخ رشد پیش‌بینی شده برای آمریکا حدود منفی شش درصد بوده است. این صندوق هم چنین پیش‌بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی امسال ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به منفی ۷.۵ درصد برسد. به گفته رییس صندوق نجات اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی برای احیای اقتصاد خود نیازمند ۰.۵ تا یک تریلیون یورو اعتبار هستند.

از سوی دیگر رشد اقتصادی چین تحت تاثیر شیوع کرونا در سه ماهه نخست امسال به منفی ۶.۸ درصد رسیده که این رقم، بدترین عملکرد ثبت شده اقتصاد چین از دهه ۱۹۷۰ تاکنون محسوب می شود.

هم چنین بسیاری از کشورهای جهان در نتیجه شیوع کرونا و جلوگیری از در اختیار گرفتن شرکت‌ها توسط اتباع خارجی، مقررات سختگیرانه‌ای علیه سرمایه‌گذاری خارجی وضع کرده‌اند. کانادا، فرانسه، اسپانیا، آلمان و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که چنین تصمیمی گرفته‌اند اما این امر احتمالا باعث کاهش بیش از پیش رشد اقتصادی آن ها نیز خواهد شد.

تنها تا پایان هفته سوم آوریل ۲۲ میلیون آمریکایی برای دریافت مزایای بیکاری درخواست داده‌اند که این رقم حدود هفت برابر بیشتر از رکورد قبلی ثبت شده در زمان رکود بزرگ بوده است. این احتمال وجود دارد که نرخ بیکاری آمریکا به زودی دو رقمی شود.

رئیس بانک مرکزی استرالیا نیز از احتمال کوچک شدن ۱۰ درصدی اقتصاد این کشور در نیمه نخست امسال بر اثر شیوع کرونا خبر داد. به گفته فیلیپ لووه، این احتمال وجود دارد که نرخ بیکاری نیز برای نخستین بار در یک دهه اخیر دو رقمی شده و به بالای ۱۰ درصد برسد.

رودریگو کاتریل، استراتژیست بازار ارز در بانک ملی استرایلا گفت: باید با احتیاط نسبت به آمار و ارقام مربوط به مبتلایان و قربانیان کرونا نگاه کرد چرا که احتمال اوج‌گیری مجدد آمار در صورت نادیده گرفتن توصیه‌های پزشکی کاملا جدی است.

هر چند دولت‌های محلی در برخی از ایالت‌های آمریکا قرنطینه را ادامه می‌دهند اما اعتراضات نسبت به تداوم این وضع رو به افزایش است. دونالد ترامپ با وجود برخی مخالفت‌ها از زمان‌بندی برای بازگشایی اقتصاد این کشور طی سه مرحله خبر داده و برخی از هواداران افراطی وی با آمدن به خیابان ها خواستار برچیدن قرنطینه شده‌اند. در برزیل، اکوادور و آلمان نیز مخالفان قرنطینه به خیابان‌ها آمدند.

تاکنون بیش از دو میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۱۸۴ هزار و ۲۶۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۷ هزار و ۶۸۱ نفر، ایتالیا با ۲۵ هزار و ۸۵ نفر، اسپانیا با ۲۱ هزار و ۷۱۷ نفر، فرانسه با ۲۱ هزار و ۳۴۰ نفر و انگلیس با ۱۸ هزار و ۱۰۰ نفر بوده است.

یمز نایتلی، کارشناس ارشد اقتصاد بین‌الملل در بانک آی‌ان‌جی گفت: با توجه به گستردگی تعطیلی کسب‌وکارها در آمریکا، پیش‌بینی ما این است که پیش از بازگشت به سطح قبل از بحران، رشد اقتصادی آمریکا تا منفی ۱۳ درجه نیز کاهش پیدا کند و شاید بهبودی کامل از نظر اقتصادی تا میانه سال ۲۰۲۲ طول بکشد. این یعنی شاهد ادامه تعطیلی کسب‌وکارها و فاصله‌گذاری‌ها خواهیم بود.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۲۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۱۰۰.۴۱۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲۹ دلار اعلام شد.

اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی در حال بررسی گزینه‌های موجود برای فرار از رشد اقتصادی منفی هستند هر چند که هنوز اختلاف نظر بین کشورهای عضو منطقه یورو مانع از اجرای یک برنامه مشترک در مقیاس وسیع شده است. نخست وزیر ایتالیا با بحرانی خواندن شرایط اقتصادی منطقه یورو خواستار تسریع در تهیه بسته نجات شده است.

بانک مرکزی اسپانیا از کاهش ۶.۸ درصدی رشد اقتصادی این کشور در سناریو خوش‌بینانه و ۱۲.۴ درصدی در سناریو بدبینانه در سال ۲۰۲۰ خبر داده است.

مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام کرده که حجم فعالیت‌های اقتصادی در این کشور در مقایسه با زمان قبل از شیوع بحران کرونا ۳۶ درصد کاهش پیدا کرده است. این مرکز به دولت فرانسه هشدار داده است که هر ماه قرنطینه سراسری در خاک این کشور باعث خواهد شد تا رشد اقتصادی سه درصد کاهش پیدا کند.

در آلمان نیز شماری از اندیشکده‌های اقتصادی این کشور با هشدار به در پیش بودن سخت‌ترین سال اقتصادی چهار دهه اخیر از دولت خواسته اند تا اقدامات حمایتی بیشتری را برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا بر فعالیت کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و بازار کار در پیش گیرد. انتظار می‌رود پس از مدت‌ها، نرخ بیکاری آلمان از پنج درصد فرا برود.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۵۸ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۳۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۳ درصد پایین رفت اما با باقی ماندن در کانال ۱.۰۸ به ۱.۰۸۲ دلار رسید.

موسسه رتبه‌بندی “فیچ” پیش بینی خود از رشد اقتصادی امسال چین را به تنها دو درصد تقلیل داده است که در صورت تحقق، ضعیف‌ترین رشد اقتصادی این کشور در چهار دهه اخیر خواهد بود. اقتصاد چین سال گذشته را با ثبت رشد ۶.۱ درصدی به پایان رسانده بود. صندوق بین‌المللی پول نیز نرخ رشد اقتصادی امسال چین را تنها ۱.۲ درصد پیش‌بینی کرده است.

دولت چین برای حمایت از اقتصاد این کشور و تقویت رشد اقتصادی تاکنون ۱.۳ تریلیون یوان ( ۱۸۱.۴ میلیارد دلار) اعتبار در نظر گرفته است که این اعتبار صرف امور متعددی از جمله معافیت‌های مالیاتی، پرداخت حق بیمه بیکاری و وام‌های کم بهره خواهد شد.

وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ. سه. آن) نیز راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا را بررسی کردند. رشد اقتصادی هند نیز امسال با کاهش محسوسی مواجه خواهد شد.

یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست بازار ارز در موسسه ایوا سکیوریتیز گفت: نمی‌دانیم دولت‌ها چه اقدامات حمایتی دیگری را انجام خواهند داد اما معامله‌گران چشم به راه‌ کارهای بیشتری هستند. دلار کماکان رهبر بازار ارز است و نوسانات آن به خوبی نشان‌دهنده اضطراب معامله‌گران است.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۱۰۷.۷۶۸ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۷۸ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۸۱ یوان چین اعلام شد.

 

منبع: ایسنا

چطور سهام عدالت متوفیان را به وراث منتقل کنیم؟- اخبار بازار سهام | بورس - اخبار اقتصادی تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + بیست =

دکمه بازگشت به بالا