اخبار ارز دیجیتال

آینده مقیاس‌پذیری در اتریوم؛ ویتالیک طرحی برای ادغام رول‌آپ‌های آپتیمیستیک و دانش صفر دارد

آینده مقیاس‌پذیری در اتریوم؛ ویتالیک طرحی برای ادغام رول‌آپ‌های آپتیمیستیک و دانش صفر دارد

ویتالیک بوترین، موسس اتریوم، درباره رقابت قدیمی موجود بین رول‌آپ‌های آپتیمیستیک و رول‌آپ‌های دانش صفر، اظهار نظر کرد و مدل هیبریدی را پیشنهاد داد که می‌تواند از نقاط قوت هر دو روش استفاده کند و راهکاری برای ایجاد یک بلاکچین فرا ایمن باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌گیپ، رول‌آپ‌ها در واقع راهکارهای لایه دوم هستند که هدف آنها بهبود و ارتقای مقیاس‌پذیری بلاکچین است. رول‌آپ‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را در یک تراکنش ترکیب کنند و وضعیت نهایی را منتشر و ارسال کنند. در حال حاضر، اتریوم در بهترین شرایط در هر ثانیه توان پردازش تقریبا ۲۰ الی ۳۰ تراکنش را دارد. رول‌آپ‌ها می‌توانند سرعت انجام تراکنش‌ها را چند برابر افزایش دهند.

دو نوع رول‌آپ مطرح و برتر وجود دارد که عبارتند از رول‌آپ‌های آپتیمیستیک و رول‌آپ‌های دانش صفر یا ZK. رول‌آپ‌های آپتیمیستیک ماهیتی خوش‌بینانه دارند که در آن، تمام تراکنش‌ها صحیح در نظر گرفته می‌شوند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. این رول‌آپ‌ها تمام تراکنش‌ها را بدون بررسی صحت و اعتبار آنها، در یک تراکنش ترکیب می‌کنند. سپس، مهلتی به افراد داده می‌شود تا صحت و اعتبار تراکنش را به چالش بکشند و آن را رد کنند. از طرف دیگر، رول‌آپ‌های ZK صحت هر تراکنش را یک به یک بررسی می‌کنند.

اگرچه گواه‌های ZK از امنیت بیشتری برخوردار هستند، اما اغلب اوقات ایجاد کردن این گواه‌ها هزینه بیشتری دارد. ویتالیک بوترین در صدد برطرف کردن این مشکل است.

طرح پیشنهادی ویتالیک

طرح پیشنهادی ویتالیک از مزایای هر دو نوع رول‌آپ بهره می‌برد. وی پیشنهاد داده است تا رول‌آپی ایجاد شود که رول‌آپ‌های آپتیمیستیک و ZK را ترکیب می‌کند. بر اساس طرح بوترین، بلاکچین بلاکی را منتشر می‌کند و سپس زنجیره ۲۴ ساعت منتظر می‌ماند تا چالش‌های ارائه‌شده را ثبت کند. اگر در این مدت چالشی برای بلاک ارائه نشود، ZK-Snark که یک نوع از گواه‌های ZK است منتشر خواهد شد. اگر چالشی در خصوص صحت هر کدام از تراکنش‌ها ارائه شود، تصمیم انتشار بلاک با مشورت رول‌آپ آپتیمیستیک، رول‌آپ دانش صفر و نظارت کلی بلاکچین اتخاذ می‌شود. هرگونه تضاد و تناقض بین نظر رول‌آپ آپتیمیستیک و رول‌آپ ZK توسط نظارت بلاکچین برطرف خواهد شد.

در حال حاضر، رول‌آپ‌ها موضوع بسیار مهمی در اکوسیستم اتریوم محسوب می‌شوند. پالیگان به تازگی یک رول‌آپ دانش صفر سازگار با EVM عرضه کرده است که از تمام قراردادهای هوشمند مطابق با شبکه اصلی اتریوم پشتیبانی می‌کند. علاوه بر پالیگان، مَتِر لبز (Matter Labs)، اسکرول (Scroll) و زی‌کی‌سینک (zkSync) نیز نسخه خود از رول‌آپ‌های دانش صفر سازگار با EVM را ارائه کرده‌اند.

منبع

بایدها و نبایدهای اجرای موفق رمز ریال/ موفقیت رمز ریال در گرو مدل اجرایی و پیاده سازی درست است- اخبار پول | ارز | بانک - | ""

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 19 =

دکمه بازگشت به بالا